به نام خدای مهربان

سالهای زیادی از زندگیم را با اضافه وزن زیاد زندگی کردم و به این دلیل تسلط کافی بر افکار و رفتارهای افرادی که چاق هستند دارم.

در این زمان که به لطف خدای مهربان در تناسب اندام خوبی هستم هر بار که با سوال دوستی که اضافه وزن دارد یا تاره با عضو سایت ما آشنا شده است مواجه می شوم به خوبی احساس و مشکل او را درک میکنم چون روزگار زیادی را همچون او با سختی و رنج چاقی گذرانده ام.

بسیاری از افراد چاق عادت به مصرف زباد شیرینی دارند.

برخی از آنها تصور میکنند که بدنشان بیشتر از دیگر انسانها درخواست شیرینی میکند و عده ای معتقد هستند که مصرف شیرینی برای آنها لذتبخش است و با خوردن آن به آرامش میرسند

و شاید عده ای مثل من تصور میکنند چون در منطقه گرمسیری زندگی میکنند این طبیعی است که بیشتر از دیگران شیرینی مصرف کنند.

سالهای زیادی این باور را داشتم که چون خرما در مناطق گرمسیری رشد میکند و محصول میدهد حتما نیاز انسانهای این مناطق به شیرینی بیشتر از مناطق دیگر است و به این دلیل عادت زیاده روی در مصرف شیرینی را طبیعی می دانستم.

شاید مقصر اضافه وزن و چاقی را روغن ها بدانند اما جالب است بدانید قند و مواد شیرین سهم به سزایی در تشدید چاقی دارند.

در سالهای پس از آشنایی با لاغری با قدرت ذهن توجه زیادی به رفتارها و عادت های افراد متناسب داشته ام و به وضوح می دیدم که علاقه آنها به مصرف شیرینی به مراتب کمتر از ما چاق هاست.

سالها با فردی بسیار متناسب دوست بودم و همیشه میدیدم که او چای خود را یا تلخ می خورد یا یک حبه قند بر میداشت و بیشتر اوقات باقی مانده آن را در ته لیوان چای می انداخت و همیشه او را مسخره میکردم که این چه طریق چای خوردن است، اصلا این چای که تو میخوری چه مزه ای دارد؟

چون من عادت داشتم همیشه باید چای خودم را با شکر شیرین میکردم و آن را با کلوچه، بیسکویت، شکلات یا هرچیزی که قابل خوردن با چای باشد می خوردم و تصور میکردم که دوست من رفتار عادی ندارد و هیچوقت به این فکر نمیکردم که چرا من این رفتار متفاوت را دارم که این از ویژگی های ذهن چاق است که خودش را صحیح میداند و رفتارهای متناسب کننده و عادت های افراد متناسب را غلط میداند.

به گذشت زمان که به اصول لاغری با ذهن بیشتر مسلط شدم مهارت تغییر عادت ها را یاد گرفتم و اولین گزینه من برای تغییر دادن، عادت خوردن کلوچه و کیک و هر چیزی با چای بود، عادتی که سابقه حداقل 30 ساله در من داشت.

و بعد از آن عادت خوردن چای با شکر را اصلاح کردم، و سپس عادت خوردن شکلات و کشمش و خرما را اصلاح کردم و امروز یا اصلا چای نمی خورم یا به طریقی کاملا متفاوت از سالهای قبل خود مصرف میکنم.

البته ناگفته نماند که مواقعی پیش می آید که فرمولی چاق کننده و قدیمی رونمایی میشود و من واکنش متفاوت و اشتباهی از خود نشان می دهم که با شناسایی آن سعی در اصلاح و بهبود آن می کنم.

برای مثال همین چند شب گذشته بود که برای دیدار مادرم به خانه ایشان رفتم.

وقتی مادرم درب را به روی ما باز کرد من از دور چشمم به بسته بامیه ها (بامیه مخصوص دزفول) افتاد و به جرات می توانم بگویم که موقع سلام کردم با مادرم به جای نگاه کردن به صورت مادرم به جعبه بامیه ها خیره شده بودم و همان شب در حالی که اصلا قصد چای خوردن نداشتم دو لیوان چای به عشق خوردن بامیه با آن خوردم که رفتاری اشتباه و دور از انتظار از خودم بود اما این رفتار من به دلیل تحریک از طرق کانال بینایی بود که توضیح مفصل آن در دوره ورود به سرزمین لاغرها داده شده است.

این مثال را ذکر کردم که یادآوری کنم، یادگیری و به کار گیری اصول لاغری با ذهن باید استمرار داشته باشد، چون خاطرات و فرمول های چاق کننده به مرور خودنمایی میکنند و باید آنها را کشف و اصلاح کنیم.

تغییر عادت ها فرایندی است که نیاز به استمرار دارد، همانگونه که یک عادت سالها تکرار میشود و فرمول آن در ذهن ما تثبیت شده است برای اصلاح و تغییر آن باید استمرار داشته باشیم.

در آموزش های لاغری با ذهن با انجام تمرینات ساده و تاثیرگذار فرمولهای ذهن خود را که سبب ایجاد عادت های چاق کننده در ما شده اند را شناسایی و آنها را با فرمولها و عادت های متناسب کننده جایگزین می کنیم.ایمان دارم استفاده از آموزش های لاغری با ذهن به شما کمک میکند رویای متناسب شدن خود را خلق کنید.

با آرزوی روزهایی سرشار از شادی و موفقیت برای تک تک شما همراهان

منتظر همراهی شما هستیم

همراه همیشگی شما: رضا عطارروشن