ورود / ثبت نام
0

عادت های لاغر کننده (قسمت دوازدهم – 2)

عادت های لاغر کننده
اندازه متن

عادت های لاغر کننده به واکنش های ما نسبت به مواد غذایی گفته می شود.

البته شامل افکار ما درباره مواد غذایی و تاثیر آنها بر بدن را نیز شامل می شود.

عادت های لاغر کننده فقط مربوط به رفتار نیست بلکه بخش مهم و مخفی آن درباره افکار است.

تعریف هایی که درباره مواد غذایی در ذهن مرور می کنیم نیز شامل عادت ها می شوند.

اگر شما هر بار که تصمیم به خوردن دارید به خاصیت چاق کننده بودن مواد غذایی فکر می کنید شما عادت به مرور افکار چاق کننده دارید.

در چالش من اینو نخوردم سعی داریم علاوه بر عادت های رفتاری که قابل مشاهده هستند و شاید به راحتی توسط شما شناسایی می شوند عادت های افکاری که مخفی و قابل دیدن نیستند را نیز بررسی و اصلاح کنیم.

چرا که در نهایت تاثیر عادت های افکاری بسیار بیشتر از عادت های رفتاری است.

تغییر دادن عادت های چاق کننده به عادت های لاغر کننده باید در دو بخش رفتاری و افکاری انجام شود تا نتیجه نهایی شما بسیار عالی باشد و تصویر شما به آلبوم شگفتی سازان اضافه شود.

طرز فکری که ما درباره مواد غذایی داریم نقش بسیار مهم در نتیجه رفتارهای عملی ما را دارد.

از آنجایی که کشف فرمول های ذهنی افراد لاغر جزء علایق و تفریحات من است چند روز قبل با فردی که بسیار متناسب است در این باره صحبت کردم.

ایشان علاقه زیادی به مصرف مواد غذایی که به آنها هله هوله گفته می شود داشتند.

تقریبا هر روز یک بسته چیپس می خورد و دوست داشت برای وعده های غذایی از فست فود ها استفاده کند.

رفتار این فرد متناسب برای من جالب توجه بود و درباره افکارش درباره مواد غذایی از ایشان سوال کردم.

پرسیدم نظرت درباره هله هوله هایی که هر روز می خورید چیست؟

فکر نمی کنید اینها چاق کننده باشند؟

پاسخ داد: نه

اینها رو خدا خلق کرده که از خوردنشان لذت ببرم.

سوال بعدی را اینگونه مطرح کردم:

اگر چیپس، لولشک یا هر خوردنی که مورد علاقه شماست را قبل از ناهار بخورید آیا موقع ناهار تمایل به خوردن غذا دارید؟

پاسخ داد: من دوست دارم همیشه از این هله هوله ها بخورم و اصلا برام مهم نیست ناهار بخورم، البته امروز که ناهار ساندویچ فلافل داشتیم با لذت خوردم.

سوال بعدی را درباره علاقه داشتن به تنوع مواد غذایی از ایشان پرسیدم.

پاسخ منفی بود و تاکید داشت که علاقه ای به تنوع مواد غذایی ندارد و حتی در مورد انتخاب چیپس همیشه یک طعم مورد علاقه اش را تهیه می کند و هیچ وقت هوس نمی کند طعم های دیگر را حتی امتحان کند.

نکته مهمی در پاسخ این فرد برای من جلب توجه کرد و آن داشتن تعریف های صحیح درباره مواد غذایی و علاقه نداشتن به تنوع مواد غذایی بود.

این فرد متناسب تعریفی که یک فرد چاق درباره مواد غذایی را در ذهنش دارد را نداشت و اصلا تصور اینکه با خوردن این مواد غذایی ممکن است چاق شود را نداشت.

از طرفی هیچ علاقه ای به تجربه طعم های مختلف نداشت و این موضوعی است که کاملا به شکل برعکس در ذهن افراد چاق وجود دارد.

این عادت های لاغر کننده افراد متناسب هستند که باید در ذهن خودمان ایجادش کنیم.

منتظر خواندن نظرات شما هستم

همراه همیشگی شما: رضا عطارروشن

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tanasobefekri.com/?p=23173
برچسب ها:
23 نظر در مورد عادت های لاغر کننده (قسمت دوازدهم – 2)

دیدگاهتان را بنویسید

   kouroshzamany95@gmail.com
   1400/06/28 02:17
   مدت عضویت: 71 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 109 کلمه

   به نام خدای مهربانم 

   برداشت من ازین فایل:

   در هر زمان و هر مکان که خواستیم چیزی بخوریم از خودمون بپرسیم که دلیل میل به خوردن من چیه؟ 

   تمرکز کنیم :

   واقعا گرسنمه؟

   واکنش نصبت به فرمول موقع عصبانیت باید خورد؟ 

   واکنش نصبت به فرمول تنوع طلبی؟ 

   واکنش نصبت به فرمول در جای دنج و قشنگ و شیک و با صفا و خوش آب و هوا باید خورد؟ 

   واکنش نصبت به فرمول خوردن برای خوش گذراندن ؟ 

   واکنش نصبت به فرمول خوردن برای اینکه حوصله مون سر نره؟ 

   و یا واکنش به…………….   

   و به راحتی جوابش در ذهنمون میاد و وقتی جوابش اومد تصمیم گیری راحت تره و میتونیم آگاهانه تصمیم بگیریم که الان وقت خوردن هست یا نه؟

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1400/05/04 10:20
   مدت عضویت: 517 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 61 کلمه

   سلام 

   من خودم اینجوریم که بارها شده وسایلی رو میخریدم و چند روز بعد قشنگ تر شو میدیدم ولی دیگه باز خرید نمیکردم .

   درمورد خوراکی ها برعکس بود کلی خوراکی جورواجور میخریدم ویه عادت بدی که دارم از هرکدوم زیاد میخرم

   پس من میتونم همانطور که در خریدن لباسها و دیگروسایل منزل مغلوب تنوع طلبی نشوم در خرید انواع خوراکیها هم همینطور باشم.

    

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1400/03/22 18:55
   مدت عضویت: 728 روز
   اندازه متن
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 1,236 کلمه

   تاثیر فرمول ذهنی چاق کننده  تنوع طلبی در خوردن هست که ما رو تشویق و ترغیب میکنه به خوردن  متنوع مواد غذایی و مکانهای غذایی متفاوت  و تست کردن  انواع مواد غذایی جدید .

   فرمول های چاقی و یا لاغری  به صورت واکنش خودشون  رو در ما نشون میدن وقتی علاقه مند به تجربه کردن مزه های جدید و مکانهای جدید برای خوردن   و .. هستیم همین یه فرموال در ذهن ما هست که به صورت واکنش در ذهن ما خودش رو نشون میده .

   پس ما خیلی وقتا شده  با  رفتن به مکانی  بزرگ برای خرید کلی  از  مزه های جدید رو  دیدیم  و  خریدیم  و خوشحال هم بودیم که   چه خوب من  از این نوع   خوراکی اینجا دیدم و  خریدیم .و این  ها عادتهای ذهن چاق کننده هست .

   ما باید واکنش به تنوع مواد غدایی و مکانها و … نداشته باشیم 

   پس خیلی از افراد که متناسب هستن علاقه ای به تنوع مواد غذایی ندارن تازه اگر مواد غذایی جدیدی  هم باشه خیلی میلی به تست کردن  اون ندارن و دوست دار ن بر اساس تجربه ی گذشته اشون  عمل کنن و شاید  این تنوع طلبیبرای خوردن  خیلی ناچیز باشه   در اونها .

   در ذهن متناسبها اصلا  واکنشی  برای تنوع در خوردن وجود نداره 

    برای جایگزین کردن فرمولهای قدیمی با فرمولهای جدید اول باید  نمونه های مشابه اون فرمول  جدید رو پیدا کنید و ببینید خوب عمل کردید بارها شده و شما تونستید و توانایی داشتید تا پدیرش اون  برای ذهن منطقی بشهو مقاومت نکنه   مثلا من لباسی خریدم و بعد از  چند روز   لباس دیگه هم در جایی  دیدم و گفتم کاش نخریده بودم اما به راحتی گذشتم و و نخریدم و  یا بارها شده کفشی خریدم و یه نمونه دیگه دیدم  از اون خوشم اومده اما نخریدم 

   و ما بارها تونستیم خوب تصمیم بگیریم و از اون تنوع چشم پوشی کنیم و ما این توانایی رو داریم  که وقتی با تنوع بعد از خرید مواجه شدیم  ما دوباره نخریدیم و  جنس جدید رو تهییه نکردیم

    .پس بارها به خودت بگو و منطیقیش کن که  در مورد پوشاک و کفش و ماشین حالا که تونستم این کار رو بکنم و دوباره نخریدم پس در  زمینه ی خوراکی هم میشه اجراش کنم و مغلوب تنوع در مواد غدایی نشم  .

   تمرین این جلسه :

    بارها ذهنم من رو تشویق کرد این مواد غدایی رو بخورم  ولی من متوجه شدم از فرمول  تنوع طلبی هست و انجام ندادم 

   برداشت من  از این فایل :

    ذات انسان تمایل به  تنوع طلبی  داره و ما در خیلی از جنبه ها تنوع رو دوست داریم و اما در مورد رفتارها و عادتهای خودمون که میشه و میگیم بیاییم از امروز یه جور دیگه رفتار کنیم میگیم نه سخته نمیشه ولی باید این تنوع رو  در رفتارهای خودمون هم  بیاریم 

    مثلا :من تا حالا  هر مواد غدایی جدیدی  رو دیدم  خواستم تست کنم اما حالا تصمیم گرفتم این کار رو نکنم 

   من قبلا هر مکان جدیدی رو برای صرف غدا میدیدم حتما باید میرفتم امتحان می کردم  اما حالا تصمیم گرفتم نرم 

   من قبلا هر تبلیغ مواد غدایی رو میدیدم و یا هر تعریف مواد عدایی رو از زبان افراد میشنیدم باید حتما میرفتم خرید میکردم و امتحانش میکردم اما حالا تصمیم گرفتم گول تبلیغات در بیلبوردها و یا تلویزیون  رو نخورم  و کاری به اونها نداشته باشم   و یا  به حرفهای افراد در مورد خوردن موادعدایی و خاطره هایی که از خوردنشون دارن گوش ندم و یا اگه میشه از پیش اون افراد و جمع برم 

   من قبلا هر پیج اشپزی که دستورهای جدید اشپزی رو میزاشت دنبال میکردم به خاطر این که علاقه به دستور پخت غداهای جدید  داشتم اما حالا تصمیم گرفتم هیچ پیج اشپزی رو دنبال نکنم 

   من قبلا کلی پیج فست فودی داشتم که از غذااها  با کلی پنیر اضافه که چطور کش میومد  میدیدیم و تحریک به خوردن مبشدم  اما حالا تصمیم گرفتم کاری به این پیجها نداشته باشم و دنبال نکنم 

    پس من تنوع در خوردن رو که قبلا زیاد دوست داشتم و حتی اگر سیر بودم  و با یک مواد غدایی جدید و یا خوراکی جدید و یا یک تعریف جدید از یه آدرسی و یا رستورانی و …روبه رو میشدم و  باید میخریدم  و میخوردم دیگه ندارم و وقتی سیرم به راحتی از همه چیز میگدرم از  خوراکی  میگدرم و میگم من لذت زود گدر این خوراکی رو بر تناسب اندامم ترجیح نمیدم و رهاش میکنم و برای خودم  با مثال زدن منطقیش میکنم  مثلا :

   من بارها شده یه لباس زیبا خریدم اما داخل مغازه ی یکم اون طرف تر  یه لباس دیگه دیدم و خوشم اومده ولی نخریدم و یا بارها شده  وسیله ای برای منزل خریدم و چند وقت بعد یه مدل دیگه اش رو دیدم ولی نخریدم و یا بارها شده من ظروفی رو  برای آشپزخونم خریدم و چند وقت بعد مدلهای زیباتری دیدم ولی نخریدم  و یا من یه وسیله خریدم و چند وقت بعد چند مدل بهترش رو دیدم دیگه نخریدم یا معامله ای بوده و من چیزی رو خریدم و چند وقت بهتر از اون رو دیدم اما دوباره نخریدم 

   پس حالا تصمیم دارم  وقتی سیرم و عدا خوردم بعد از اون احساس سیری هرچیزی دیدم حتی بهتر و یا بدتر و یا  … من کاری بهشون ندارم چون سیر هستم و جسم من نیاز به مواد غذایی نداره و من تست نمیکنم البته  باید  به این حرفها عمل کنیم با حرف  زدن که من تغییر نمیکنم و حرف زدن که آسون هست یه مثال از خودم :

   من امروز ظهر گرسنه بودم خیلی عالی ناهار خوردم و یک ساعت بعد برای بچه هام مرغ سوخاری داشتم درست میکردم و با ناهار خودم متفاوت بود و اگر قبلا بود باید یکی میخوردم ولی امروز چون سیر بودم نخوردم فقط برای اینکه ببینم کم و کسری ندارن با کارد از یه گوشه ی یکیشون  بریدم به اندازه یه بند گوشت خوردم و دیگه بر طبق عادت نخوردم و خودم انتخاب کردم چون سیرم به زور نخورم و کمی بعد همسرم زردالو که میوه مورد علاقه من هست رو خرید اورد من شستم اما چون بازم سیر بودم مغلوب تنوع طلبی نشدم و نخوردم و گفتن تا عصر اگر نیاز داشتم میخوردم ولی اگر قبلا بود به این بهانه که میوه هست و کم کالری هست باید چند دونه میخوررم ولی در سیر بودن امروزم به زور هیچ چیز وارد جسمم نکردم  تا بعد از طهر کمی گیلاس و زرد الو میلم شد  با خیال راحت خوردم و چند دقیقه پیش چایی اوردم و بازم خودم انتخاب کردم با قند کوچیکی خیلی ریز خوردم و بیسکوییت بود اما من برنداشتم چون میلم نبود .

   من نباید معلوب تنوع طلبی در خوردن بشم 

   و همین دختر  متناسب خودم به هیچ عنوان مواد غدایی جدید  و یا مکان خوردن ویا تعریفها و … … در خوردنش تاثیر نداره هول نمیشه زیادتر نمیخوره صبح یه بیسکوییت جدید با شیر میخواست بخوره یه ساعت جلوش بودن بعد خیلی ارام اونها رو بعد از یه ساعت خورد در  حالی که بهش گفته بودم این نوع بیسکوییت  جدید هست و مزه اش عالیه اگه خواستی امتحان کن ولی به هیچ عنوان اون کاری به تعریفهای من نداشت و انگار اصلا اون پوست جدید اون بیسکویت رو نمیدید و منم اجازه دادم هر طور که مایله برخورد کنه و اصلا هولش نکردم و اصرار به خوردن هم نکردم ولی برای یه لحطه گفتم اگر این من بودم و کسی این تعریفها رو میداد همون لحظه شاید تست میکردم در حالی که دخترم حتی حاصر نشد سرش،از داخل گوشیش دربیاره ببین اصلا چی هست این بیسکوییت براش مهم نبود و این فرق بین متناسبها و چاقها هست .

    

    

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/12/03 14:38
   مدت عضویت: 328 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 238 کلمه

   من هرگز در رابطه با دوست های خودم اینگونه نیستم ،وقتی دوست صمیمی ای رو انتخاب میکنم اصلا دیگران برام مهم نیستن ،هرچه قدر آدم های بهتری رو ببینم ،اونا نمیتونن جای اون آدم بیان و با خودم نمیگم ای کاش ، هرگز در انتخاب دوست تنوع طلبی نمیکنم ،وقتی یک مدل مو انتخاب میکنم و بعد مدل موهای دیگه رو میبینم با خودم میگم که ایناهم زیبا هستند ولی نمیرم و اون مدلی بزنم ،در انتخاب با شریک زندگی هم خیلی از ما همینجوری هستیم و برامون مهم نیست ما روی علایقمون تمرکز میکنیم و به تنوع توجهی نمیکنیم پس من قدرت و کنترل کافی دارم که در برخورد با موارد و گاهی حتی چیزهای بهتر جلوی خودم رو بگیرم ،چون به خودم متعهد هستم و به سلیقه خودم بیشتر از تنوع احترام میذارم، به نظر من تمایل بیش از حد به تنوع ریسک هست و ادم عاقل از ریسک کردن معمولا فاصله میگیره، چون احتمال خطا توش بالا هست .پس من تصمیم گرفتم در برخورد با مواد غذایی ریسک نکنم و به علاقه خودم احترام بذارم و همون چیزی رو که دوست دارم انتخاب کنم ،،من انتخاب های خودم رو محدود میکنم و خوشحالم که توانایی این کار رو دارم .من گول تبلیغات رو نمیخورم و بین متناسب بودن و لذت زودگذر هوس رانی ،تناسب رو هدف خودم قرار دادم و از خداوند ممنونم که راهنمایی به خوبی شما در این راه دارم

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   ریحانه دوست محمدی
   1399/11/12 14:39
   مدت عضویت: 309 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 123 کلمه

   سلام… من تنوع در پوشش و خرید کیف و کفش و زیورالات رو خیلی دوست دارم.. ینی اگه موقعیتی برام بود از لحاظ مالی، که میتونستم راحت و ازادانه خرید کنم، همیشه با همسرم تفریحمون میشد خرید کردن. چون همسرمم عاشق خرید لباس و کفش و…. مخصوصا برای من… اما در غذا فقط فست فودی خیلی دوست دارم و انتخابم توی فست فود همیشه پیتزا یا هات داگ بوده. که همه ی خونواده طبق عادت و انتخاب من که در جمع هستیم، اونا هم ذاعقشون کلا به فست فود کشیده..اما تنوع در هله هوله خیلی دوست دارم. که مدلای کیک و کلوچه و پفک هارو تست کنم…. مخصوصا شکلاتی هارو….. اما از الان اگاهانه دست روی انتخاب هام و تنوعشون میزارم… ممنونم.. یاعلی

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/11/03 17:49
   مدت عضویت: 319 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 247 کلمه

   سلام به دوستان متناسبم💞💞💞💞💞
   خوشبختانه من ادم بسیار منطقی هستم و علیرغم در محاصره بودن توسط زندگی مصرفی چه در رسانه ها و یا فضای مجازی خیلی کم پیش میاد که احساسی تصمیم بگیرم و دست به خرید بزنم این روزها صنعت مد و پوشاک سیر تحول خودش رو شاید روز به روز داره تغییر میده و همچنیین سبک زندگی یادمه وقتی بچه بودم تعویض مبل و پرده به این آسونی ها نبود و چیزی به نام سمساری که در اون وسایل نو رو بفروشن نبود ولی این روزها متاسفانه تنوع طلبی زیاد شده و گریبان زندگی رو میگیره تنوع در صنایع غذایی و رستورانها هم‌چشمگیره این روزها یک شبه شاهد افتتاح رستورانهای آنچنانی در همه برجها و خیابونها و مراکز خرید هستیم و هر کدوم به ما سیگنال میده که بریم و از تنوع غذاهاشون لذت ببریم ولی حالا پس از طی مسیری هر چند کوتاه من یاد گرفتم دست به انتخاب بزنم هر چند که قبلا خیلی مغلوب وسوسه های این چنینی نمیشدم ولی نمیشه تنوع اونا رو ندیده گرفت الان کیفیت حالتهای روحیم و سلامتی از اهمیت بیشتری برخورداره همونطور که من تحت تاثیر ویترین های بوتیک ها قرار نمیگیرم میتونم این عادت مثبت رو بسط بدم و تعمیم بدمش به رفتارهای تغذیه ای خودم
   دارم یاد میگیرم که من حق انتخاب دارم اگه گرسنه هستم حق دارم حتی برای لذت بردن از غذاها هر چند فست فود هم استفاده کنم ولی زیاده روی و تابعیت از تنوع طلبی در مواد غذایی مطلوب من نیست

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/10/22 16:19
   مدت عضویت: 284 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 79 کلمه

   سلام ب همگی…
   من زیاد تنوع طلب نیستم تا جایی هم ک یادم میاد هرموقع لباسی خریدم…اومدم از مغازه بیرون دیگ دنبال چیزی ک خریدم نبودم ک ی موقع دلم بگیرتش یااز خریدم زده بشم..ولی تو مواد غذایی متاسفانه تست کردم..ک حالا ی ذره م ازین بردار…
   ولی از امروز متعهد میشم تحت هیچ شرایطی از تنوع غذایی ک حالا اینم بخور.حالا این یباره..ی شب هزار شب نمیشه
   وغیره صرف نظر کنم
   چون هدف من بزرگترازاین وسوسه هاو مزه های زودگذر هست

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/08/25 13:22
   مدت عضویت: 728 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 401 کلمه

   من تصمیم درست گرفتم و مغلوب سفره ای رنگین و متنوع شام چند شب پیش نشدم :
   در سفره ای شام چند شب پیش در دور همی خانوادگی در باغ کلی غذا بود ولی من همون آش کشک رو که خودم درست کرده بودم و دوست دارم رو انتخاب کردم و خوردم و چون خیلی یکی از اطرافیان ما از غداش تعریف میداد انتخاب کردم یه قاشق بخورم ولی خوشم نیومد و دیگه نخوردم و هیچ چیز دیگه روی سفره رو در صورتی که بود ولی انتخاب نکردم برای خوردن و نخوردم و مغلوب تنوع طلبی نشدم در چند شب پیش
   ذهنم دیشب واکنش نشون داد و من رو ترغیب کرد به استفاده از اون خوراکی ولی من تشخیص دادم تنوع طلبی هست و من استفاده نکردم مثلا :من عاشق کلوچه ی سنتی شهرم دزفول هستم و خیلی کلوچه پزی در شهر من هست که تعریف میدن و ادرس میدن که فلان جا عالیه و طرف خونگی درست میکنه و من بارها با تعریف بقیه تحریک شدم و ادرس گرفتم و خریدم ولی مدتهاس که به دنبال ادرسهای جدید نیستم که کلوچه بخرم و علاقه ام تحت کنترل خودم هست و داخل خونه داریم و به راحتی اگه هوس کنم مقدار مورد نیازم رو میخورم بدون عداب وجدان برعکس قبلا که نمیخردم چون میترسیدم که اگه داخل خونه باشه من همه رو به تنهایی یه روزه میخورم ولی الان نه راحت انتخاب میکنم کی و به چه اندازه بخورم و دنبال ادرس گرفتن هم مثل قبل نیستم حتی قبلا میرفتم داخل خونهای اون شخص که ادرس میدادن که خوب درست میکنه و سفارش میدادم و … ولی حالا بود میخورم نبود نمیخورم وهر کلوچه ای هم به نطرم عالی نمیاد قبلا همه طوره میخوردم و دوست داشتم ولی حالا فقط با کیفیتها رو میپسندم با خرمای عالی و پخت عالی
   دیشب شوهرم خریده بود چون خودش هوس کرده بود واز جای خاصی که سه روز رفته بود تا بلخره موفق به سفارش دادن شده و یه روز بعد اوردشون خونه من خواستم با فرمولهای گدشته بخورم که هر چی کلوچه دیدی بخور تا میتونی ولی دیدم نه با همون یه دونه کوچیک که خوردم راضی شدم و دیگه میل ندارم به خوردن بقیه و کلی هم لدت بردم از طعم خوبش و مغلوب تنوع طلبی ذهنم نشدم و تشخیص دادم

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   shine bright like a sky
   1399/08/08 17:42
   مدت عضویت: 406 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 103 کلمه

   سلام
   آره این برای من خیلی اتفاق افتاده که یک لباسی و خریدم و بعد که یه مدل دیگه دیدم با خودم گفتم ای بابا کاش اینو میخریدم. ولی دیگه بیخیالش شدم و نخریدم.
   من خیلی دنبال تنوع نیستم. البته نه اصلا چون بالاخره بازم تنوع بد نیست ولی نه بیش از حدش.
   مثلا دنبال رستوران جدید و غذاهای جدید نیستم. ولی حالا برای اینکه همش غذاهای تکراری نخورم گاهی اوغات برای تنوع یک چیز جدید سفارش میدم.
   الانم که از اول کرونا رستوران نرفتم و اینم حذف شد.
   الانم سعی میکنم اگر خواستم گرفتار تنوع شوم نسب بهش بیخیال باشم مثل همون لباسایی که نخریدم‌.

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/07/26 14:33
   مدت عضویت: 728 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 238 کلمه

   سلام به همگی
   من دیشب انواع جوجه های کبابی رو با طعم های مختلف روی سفره میدیم ولی من مغلوب این تنوع طلبی نشدم و فقط از چیزی که جلوم بود خوردم و میلی نداشتم در صورتی که بقیه اتفاقا یه متناسب داخل جمع بود که به شدت دنبال تست کردن مزه ی جوجه های بقیه بود که ببینه بقیه چطور درست کردن منم این کار رو قبلا زیاد انجام میدادم و دیشب هم کمی تحریک به انجام این کار شدم در حد یه گاز از یه تیکه جوجه بقیه ولی سریع یاد تنوع طلبی چاقها افتادم و دیدم سیرم و رغبتی هم چندان به انجامش ندارم
   و بعد از شام هم کلی شیرینی و دسر بود که بازم من توجهم روی نیاز بدنم بود نه مواد غذایی اطرافم و اصلا دستوری برای خوردن صادر نمیشد و خیلی کم در حد یه دره حلوا خوردم که بازم به خاطر تست کردن بود چون بقیه تعریف دادن ولی دوباره نشد و به همون مقدار در حد یه نخود که برداشتم راصی بودم و ادامه ندادم به خوردن و مغلوب این تنوع طلبی نشدم که زیاد بخورم بسکوییت بود و …. ولی من اصلا نخوردم چون سیر بودم نه اینکه بخواهم و نخورم نه جا نداشتم برای خوردن

   واقعا دوست دارم دنیای متناسب ها رو با رفتارهای صحیح رو کشف و درک کنم و جدیدا همش به دنبال بررسی این قصیه در اطرافم هستم

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 4 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/07/16 11:27
   مدت عضویت: 616 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 104 کلمه

   با سلام وعرض ادب 🌺💐
   من مریم از امروز ، متعهد میشوم که، در برخورد با مواد غذایی متنوع هیچ واکنشی نشان ندهم وعلاقه ایی به تجربه کردن نداشته باشم👌🏻❤️👏👏👏👏
   بله، همانطور که من با خرید کردن بک مانتو ویک کفش با توجه به تنوع مدل ها در فروشگاههای متنوع،اقناع وارضا ( از خریدم)میشوم، وبا دیدن مدلی بهتر میدانم که این واکنش ذهن منه، وبراحتی از آن عبور میکنم ، هر زمان که با تنوع دسرها وشیرینی ها ومواد غذایی ویا بیلبوردهای تبلیغاتی ویا رستورانها ومکان های جدید تغذیه ایی مواجه شدم نسبت به واکنش ذهنم چشم پوشی کنم و از آن عبور میکنم👌🏻👌🏻❤️👏👏💃💃💃💃

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   مشاهده پاسخ ها
    1399/07/19 13:36
    مدت عضویت: 468 روز
    اندازه متن
    محتوای دیدگاه: 459 کلمه

    آفرین به شما دوست عزیز

    بله ما چاقها توانایی چشم‌پوشی از تنوع در موارد مختلف زندگی داریم پس می تونیم به تنوع مواد غذایی هم واکنش نشون ندیم و به دنبال تست مزه ی جدید اون غذایی که دارن تبلیغشو می کنن یا تصویرشو در بیلبورد می بینیم نباشیم و از کنارش با بی توجهی رد بشیم ……

    استاد در متن نوشتاری این قسمت مطلب مهمی رو عنوان کردن
    فکر و باور یه آدم لاغر با فکر و باور ما چاقها نسبت به تاثیرات مواد غذایی در چاق کنندگی اونا تفاوت فاحشی داره
    ما می خوایم لاغر شیم باید ببینیم یه لاغر طبیعی راجع به غذا چه تفکری داره چه باوری داره ما هم به همین فکر توجه کنیم و باورش کنیم‌

    حقیقت اینه کهیه سری از لاغرا اعتقادی به چاق کنندگی غذاها ندارن البته تکرار می کنم فقط لاغرابی که به شکل طبیعی بدون هیچ برنامه ذهنی و فیزیکی لاغرن نه اونایی که میگن ما غذامون کم و مختصره چون نون و برنج چاق کننده اس مام کم می خوریم از این نوع غذاها یعنی به شکل خودخواسته و آگاهانه از خوردن کاربوهیدراتها به مقدار زیاد پرهیز می کنن و می ترسن نکنه‌چاق بشن چون اینا آدمایی هستن که‌از لاغر بودنشون راضی هستن و‌می خوان حفظش کنن‌

    منظورم این لاغرا نیست دختر خودم‌خیلی متناسبه هیچوقتم چاق نبوده ۳۳ سالشه اما به شدت معتقده برنج و نون چاق کننده اس
    به منم دایم سفارش می کنه مامان نون و برنجتو کم کن
    خوب اینم طرز تفکر یه سری از لاغرهاست
    یه دختر عمو دارم ۵۸ ساله اس و خیلی متناسب و لاغره سه سال از من بزرگتره هیچوقت چاق نبوده اما یک‌بار که ازش پرسیدم به نظرت مواد کاربوهیدرات
    چاق کننده اس گفت بله کم بخورید از این غذاها
    یه خواهر ته تغاری دارم ۳۲ سالشه خیلی لاغره و می خواد که چاق کنه خودشو ولی هر چی سعی می کنه نون و برنجشو زیادتر کنه که چاق بشه اولا نمی تونه
    اشتهاشو از اینی که هست بیشتر کنه دوما خیلی عصبیه از اینکه چرا این نون و برنج و ته دیگ چربی که تو می خوری و چاقت می کنه چرا منو چاق نمی کنه و همچنان در چرایی این ماجرا مونده

    البته من الان به جوابش رسیدم می دونم لاغریش ریشه در برنامه های ذهنیش داره همونجور که منه چاق هم چاقیم به همین دلیله

    همیشه می شنیدم که بخوری چاق میشی و من اینو باور کردم

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 3 از 1 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
     1399/07/25 06:34
     مدت عضویت: 616 روز
     اندازه متن
     محتوای دیدگاه: 9 کلمه

     سلام🌺❤️ ،ممنونم ، همنورد عزیزم ،
     شاد وپیروز باشید

     برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
     امتیاز: 0 از 0 رأی
     افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/07/15 21:02
   مدت عضویت: 384 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 110 کلمه

   به نکته خیلی خوبی اشاره کردین. یه ایرادی که در غذا خوردن من وجود داشت این بود که هنوز لقمه ی توی دهنم رو کامل نجویده بودم بعدی رو اماده میکردم به محض قورت دادن قبلی، لقمه بعدی میرفت تو دهنم. اصلا نمیفهمیدم چی میخورم بینش هم هزار تا فکر دیگه میکردم الا غذا خوردن یه روز که قلم و کاغذ گذاشتم کنار دستم هر فکری حین غذا خوردن میومد تو ذهنم مینوشتم رو کاغذ. جالب بود به ده ها چیز فکر کردم و حواسم جای دیگه بود. همیشه هم سر پا غذا میخوردم کلا فقط میریختم تو شکمم تا پر شه. ممنون از شما که بهمون تذکر میدین

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/07/15 20:57
   مدت عضویت: 384 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 61 کلمه

   به نکته خیلی خوبی اشاره کردین. یه ایرادی که در غذا خوردن من وجود داشت این بود که هنوز لقمه ی توی دهنم رو کامل نجویده بودم بعدی رو اماده میکردم به مخض قورت دادن قبلی لقمه بعدی میرفت تو دهنم. اصلا نمیفهمیدم چی میخ رم بینش هم هزار تا فکر دیگه میکردم الا غذا خوردن. همیشه هم سر پا و

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 5 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/07/14 01:06
   مدت عضویت: 728 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 617 کلمه

   سلام
   تنوع طلبی در خوردن در چاقها باعث میشه که اونا در مقابل خوردن های متنوع سریع واکنش نشون بدن وهر مواد غذایی رو میبینن در هر زمان و مکان بخورن که مزه ی اون رو بچشن بدون توجه داشتن به نیاز جسمشون که الان غذا احتیاج دارن یا نه ؟چاقها سریع میرن برای تست کردن انواع مزها
   ولی ما در جنبه های دیگه زندگی هم تنوع طلبی رو دوست دارییم ولی چشم پوشی میکنیم اما چطور در خوردن چشم پوشی نمیکنم و انواع غذاها رو تا جایی که مزه دم دست هست امتحان میکنیم ولی به طور مثال من یه مانتو خریده باشم و چند ساعت بعد از اون بهتر ببینم دوباره سریع نمیرم بخرم یا کیف و کفش من ممکنه از جایی بخرم و چند روز یا چند لحطه بعد یه چیزی ببینم که بازم خوشم بیاد یا بهتر باشه ولی اصلا برای خریدنش اقدام نمیکنم چون میگم من که تازه خریدم یا خیلی چیزای دیگه همین طور هست مثلا من لوستر بزرگ و مجلل خیلی دوست دارم با کریستال های شامپاینی ولی زمانی که اومدم داخل خونه جدیدیم خودش روش یه لوستر داشت که قشنگ هم بود ولی من بزرگتر با رنگ دیگه دوست داشتم و هر چقدر میخواستمم دوباره اقدام به خرید کنم ولی راضی نشدم یا اینکه من ساعت مچی خیلی قشنگی خریدم ولی چند وقت بعد مدلهای دیگه میدیدم که خوشم میومد و میگفتم انگار این مدلها به روز تر و جدابتر هستن ولی چون تازه خریده بودم اقدام به خرید نکردم
   یا ظرف و طروف آشپزخانه من یه ست کامل سرویس پذیرایی خریدم بعد از کلی گشتن و دوسشون هم دارم ولی بعد از اون کلی طرحهای دیگه به تورم خورد که بازم قشنگ بودن و جذاب ولی گفتم مگر چقدر ظرف میخوام من که تازه خریدم و دیگه اقدام نکردم به خرید
   یا اینکه مبل و دکوراسیون خونه من کلی چیز برا ی خونه جدیدم خریدم و هر وقت بعد از اون خریدا از کنار مبل فروشی رد میشم با اینکه رنگهایی میبینم که میگم کاش این ترکیب رو خریده بود قشنگتر میشد ولی هیچ وقت به فکر خرید دوباره مبل نیفتادم چون هنوز دو سالی بیشتر نگدشته و تصمیم به عوص کردن و یا خریدن مبل ندارم و راحت چشم پوشی میکنم
   خیلی هست از این چشم پوشیها و بلعکس بارها شده در خوردن سیر هستم ولی مواد غذایی جدیدی در جایی میبینم یا اینکه در خونه برا بچها درست میکنم یا روی میز رستوران یا مهمانی میبینم ولی همه رو امتحان میکنم چون به صورت یه دستور در دهن من ثبت شده و مغز من سریع واکنش نشون میده
   ولی من میخواهم هر جا دهنم من رو تشویق کرد به خوردن به خاطر تنوع داشتن سفره غذای یاا میز مهمانی ویا فست فودی یا در خرید کردن که بخر از هایپر ببین چقد بسکوییت متنوع یا عدای متنوع و من مغلوب این دهن نشم. حتما بیام دیدگاهم رو بنویسم که مطمعن بشم همچین رفتاری در من کمرنگ شده و مدتها هست انجام ندادم وانصافا قبلا که خیلی بیشتر این عادت رو داشتم ولی حالا به خاطر این دوره روی میز ناهار یا شام اگه بخواهم به غیر از ناهار کمی از دسر جات قاطی خوردنم کنم سریع سیر میشم و اصلا علاقه ای به این کار ندارم و تمام توجه من روی مقدار مورد نیاز بدنم از غذای اصلی هست نه انواع دسر روی میز
   کلا دارم فکر میکنم من خیلی اللان علاقه ای به تنوع طلبی در مزها ندارم نمیگم بدم میاد ولی خیلی رفتارم زننده نیست و یا ادیت کننده نیست اگر هم بخواهم امتحان کنم در حد نیازم با تنوع بر میدارم نه اصافه تر

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 4 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/07/11 12:19
   مدت عضویت: 771 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 143 کلمه

   سلام روزتون بخیر
   من تنوع غذایی را دوست داشتم همیشه دلم می خواست سفره رنگین و متنوعی بچینم گاهی علاوه برسالاد، یک کاسه ترشی، ماست تزئین شده و سبزی خوردن روی سفره میزاشتم ولی خدا رو شکر الان این وضعیت را ندارم و برای هر وعده یک مدل چاشنی را انتخاب می کنم و حتی گاهی اوقات سفره خیلی ساده تر چیده میشه😊😊 مثلا من همیشه برای خوردن ساندویچ چند نوع سس و نوشابه استفاده می کردم ولی الان اصلا اینطور نیست حتی گاهی بدون نوشابه مصرف می کنم و لذتشو می برم.
   الان وقتی نیاز به غذا دارم میخورم وخیلی هم دنبال تنوع نیستم البته هنوز گاهی به میزان کالری خوراکی توجه می کنم😣 می دونم که تو این قسمت کارم اشتباه دارم چون شما همیشه میگین غذاها تاثیری در چاق شدن ما ندارند ومنم امیدوارم این جزء باورام بشه و درذهنم تثبیت بشه😉

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 3 از 1 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   فروزان رضوانیان
   1399/07/10 23:10
   مدت عضویت: 787 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 155 کلمه

   با سلام 🌹
   💢 تغییر واکنش نسبت به تنوع طلبی💢

   من قبلا خیلی تنوع رو دوست داشتم در همه جنبه ها مثلا در خوردن دوست داشتم که مدام مزه های جدید رو تست کنم واین با رفتار من که باید همسو با متناسب شدن باشه مغایرت داشت
   به شکل وسواس گونه ای نسبت به خریدهایی که انجام میدادم رفتار میکردم اگربعد از خریدوسیله ای یا لباسی بهترش رو میدیدم دوست داشتم که اون رو بخرم وپشیمان از خرید خودم‌میشدم اما چون برای هزینه کردن محدودیت داشتم از کنارش میگذشتم
   ولی مدتهاست که این عمل ازار دهنده رو انجام نمیدم
   اگه بخوایم برای اصلاح تنوع طلبی در خوردن بگیم مثلا معده که نمیفهمه من شیرینی خامه ای خوردم یا خشک پس من هم باید فقط به خاطر رفع نیاز ودریافت انرژی بدنم غذا بخورم نه به خاطر تنوع در خوردن مدام دنبال مزه های جدید باشم که این کار فقط به اضافه وزنم کمک میکنه

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/07/10 17:11
   مدت عضویت: 386 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 126 کلمه

   سلام وقت بخیر
   به لطف خدای مهربان من این عادت رو نداشتم هیچوقت و حالا هم ندارم من اصلا اهل مزه کردن طعم های مختلف نیستم به جرات میتونم بگم همیشه یه سری غذاهای تکراری رو درست میکنم و اصلا دنبال مزه های مختلف نیستم هیچوقت نمیتونم دو نوع غذا رو بخورم اخه فکر میکنم اگه این کارو کنم معدهم اذیت میشه و وقتی یه طعمی از غذا رو میچشم دوس ندارم لذت اون طعم رو با چشیدن مزه ی دیگه ای عوض کنم من ۳۰ سالمه ولی تا حالا به انداه زه ی تعداد انگشتای دستمم نوشابه نخوردم اصن میل ندارم بهش یه مدت پرخوری کردم و ریزه خواری و نامتناسب شدم حالا به لطف خدا و دوره های لاغری با ذهن
   درستش میکنم

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   سهیلا عظیمی ویشته
   1399/07/09 18:14
   مدت عضویت: 786 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 284 کلمه

   سلام استاد ودوستان عزیز
   من قبل از دوره خیلی تنوع غذایی را دوست داشتم اصلا به یاد ندارم میز غدای ساده حتی برای خودمان چیده باشم انواع ترشی وسالاد وچاشنی و حداقل دو جور غدا داشتم برای نهار وشام جداگانه غذای دیگه بود ولی الان باورم نمیشه که حتی سالاد هم نمیزارم یا کمترین چاشنی ها انگار فقط غذا خوردن به حد نیازم برام کافیه دیگه تمایلی به خوردن چاشنی ها ندارم مثلادیروز فست فود سفارش دادم برای بچه هام به تعداد استاد باورم نمیشد که میلی به خوردن اش نداشتم با اینکه متنوع بود اگر قبل دوره بود محال بود ازش بگذرم هر روز خودم را کلی تشویق میکنم و به خودم آفرین میگم که واکنش های من وافکار من اینقدر خوب داره تعقیر میکنه یکی هم ترس از غذا کاملا در من ازربین رفته مثلا اگر غذایی مثل کله پاچه که خیلی چرب و پر کالری است میلم بکشه بخورم اولش ی فکر گذارا از ذهن من عبور میکنه که این غدا پر چربه ولی بلافاصله به خودم میگم غدا با غذا فرقی نداره تو گرسنه ایی بخور ولی به حد نیازت بخور خوردن غذا درسته نه غذا خوردن من یاد گرفته ام به وقت گرسنگی به اندازه نیازم بخورم پس دیگه مهم نیست چی میخورم وبه چاقی دیگر حتی فکر هم نمیکنم چون افکار چاقی را دارم فراموش میکنم وبه جای آنها فرمول های صحیح را جایگزین میکنم از سپاس از استاد مهربان

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   مشاهده پاسخ ها
    1399/07/26 20:50
    مدت عضویت: 435 روز
    اندازه متن
    محتوای دیدگاه: 81 کلمه

    من دیشب مهمونی بودم هم مرغ بود و هم خورشت آلو با گوشت من از هردو خوردم من نمیدونستم که باید فقط از یکی تست کنم ولی چون میدونستم که هر وقت که سیر شدم دست از غذا خوردن بکشم فکر میکردم کارم درسته و این کار برام سخته که بین دو تا غذای خوشمزه که هر دو رو دوست دارم یکی رو انتخاب کنم پولی سعی میکنم از این به بعد تمرین کنم و سعی کنم یک نمونه غذا بخورم

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 0 از 0 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/07/09 17:11
   مدت عضویت: 694 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 88 کلمه

   سلام وقت بخیر
   متاسفانه من علاقه زیادی به تنوع غذایی داشتم و هنوزم دارم
   هر چند الان به اندازه نیازم میخورم ولی این افکار و رفتارم درست نشده
   مثلا برای کباب بازی امشبمون ،گوشت چنجه ،گوشت کوهان و میگو گرفتیم ،هر چند از هر کدومش ۲ تیکه میخورم ولی این علاقه هنوز در من کم نشده😒البته خودم دلیل منطقی میارم که منکه در هر صورت اضافه مصرف نمیکنم پس دلیلی برای نگرانی نیست
   گاهی پیش میاد خریدیو انجام میدم و بعدش جنس بهتر وقشنگتریو میبینم و پشیمون میشم از خریدم

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1399/07/09 17:03
   مدت عضویت: 775 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 151 کلمه

   سلام . امروز روز دوم تعهد من با لاغریست .
   لاغر شدن بسیار لذت بخش است .
   لاغر شدن بسیار آسان است .
   لاغر شدن حال انسان را خوبتر از قبل می کند .
   لاغر شدن باعث میشود انسان بیشتر از قبل به زندگی علاقمند شود .
   لاغر شدن باعث میشود انسان خودش را لایق هیکلی زیباتر بداند .
   من لایق زندگی در اندام لاغر هستم .
   پاتریک به باب اسفنجی میگه آیا من تپلم میگه نه این چه حرفیه تو لاغر پرحاشیه منی .😁
   خلاصه که ما کافیه به حواشی توجه نکنیم به لاغریمون توجه کنیم تا حواشی دیگه تولید نشه .
   من توانایی لاغر شدن دارم .
   من برای لاغر شدن خلق شده ام .
   من برای لاغر ماندن خلق شده ام .
   من لاغر شدن را دوست دارم .
   امروز دومین روز تعهد من با لاغری ام است . تعهد میبندم که در مسیر لاغر شدن گام بردارم .

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 9 از 2 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم