نقشه ذهنی چیست؟ و چه تاثیری در لاغری ما دارد؟

نقشه ذهنی به مجموعه تجربیات ما در طی کردن مسیری است که ما را از مبدا به مقصد می‌رساند.

نقشه‌های کاغذی مشابه نقشه‌های ذهنی هستند با این تفاوت که فرد یا افراد دیگری قبل از اینکه ما مسیری را طی کنیم،‌ آن مسیر را بررسی و اطلاعات لازم برای طی کردن ساده تر و‌ایمن تر مسیر توسط دیگران را از طریق نقشه‌های کاغذی یا الکترونیکی به اشتراک می‌گذارند.

بارها ما از نقشه‌های کاغذی استفاده کرده‌ایم و به خوبی نقش و تاثیر آنها در طی کردن صحیح مسیر را می‌دانیم.

اما شاید کمتر با نقشه ذهنی آشنایی داشته باشیم یا از آن استفاده کرده باشیم.

 

نقشه‌های ذهنی چگونه در ذهن ما ایجاد می‌شوند؟

نقشه ذهنی توسط هر فردی و برای خودش ایجاد می‌شود.

زمانی که شما از فردی در مورد مساله ای سوال می‌کنید و آن فرد شما را راهنمایی می‌کند در واقع از اطلاعات نقشه ذهنی‌اش برای شما صحبت می‌کند.

آنچه خودش در طی کردن یک مسیر تجربه کرده است را با شما به اشتراک می‌گذارد به همین دلیل اگر درباره یک موضوع از چند نفر سوال کنید،‌ قطعا پاسخ‌های متفاوتی دریافت می‌کنید چرا که هر فرد بر اساس تجربه خود و اطلاعاتی که در نقشه ذهنی اش ذخیره کرده است پاسخ شما را خواهد داد.

از زمانی که ما قدرت درک و تصمیم گیری پیدا می‌کنیم و به کسب تجربه در زندگی مشغول می‌شویم نقشه‌های ذهنی در ما شکل می‌گیرند.

برای هر موضوع،‌ هر تصمیم،‌ هر هدف یا خواسته‌ای نقشه‌ی ذهنی مختص به خود ایجاد می‌شود که حاوی اطلاعات و تجربیات ما در طی کردن آن مسیر است.

در ذهن همه افرادی که اضافه وزن دارند یک نقشه ذهنی حاوی اطلاعات و تجربه‌های چاقی ایجاد شده است که مختص به همان فرد است.

البته به دلیل شباهت زیاد رفتاری و عادتی بین افرادی که اضافه وزن دارند نقشه‌های ذهنی آنها شباهت‌های زیادی به همدیگر دارد اما کاملا منطبق و یکسان نیستند.

 

نقشه‌ی ذهنی یک فرد چاق درباره مسیر چاقی حاوی اطلاعات زیر است:

  • شنیده‌های او درباره دلایل چاقی که سبب ایجاد انتظار جاقی دراو شده است.
  • مجموعه ترس‌ها و نگرانی فرد درباره چاق شدن
  • مجموعه رفتارها و عادت‌هایی که سبب شکل گیری اضافه وزن در جسم فرد می‌شود
  • تجربیات فرد در مسیر چاق شدن مانند اندازه نشدن لباس مورد علاقه،‌ کمبود اعتماد به نفس و …
  • تصاویر چاقی از خود که بارها به طریق مختلف در ذهن فرد ایجاد شده است
  • مجموعه تلاش‌های فرد برای رهایی از چاقی و لاغر شدن
  • شکل گیری احساس یاس و ناامیدی برای لاغر شدن
  • تجربه دردها و مشکلاتی که به واسطه بالا رفتن وزن فرد ایجاد شکل می‌گیرند
  • افسردگی و ناراحتی شدید بخاطر شدت گرفتن چاقی

 

اینها بخشی از آگاهی و اطلاعاتی است که در نقشه ذهنی فردی که مبتلا به چاقی شده است ذخیره می‌شود و هرچه سن چاقی فرد بیشتر باشد اطلاعات بیشتری در نقشه ذهنی او ذخیره شده است.

از آنجا که من و همه شما دوستان عزیز روش‌های زیادی را برای لاغر شدن انجام داده‌ایم اما به نتیجه مطلوب و همیشگی دست پیدا نکرده‌ایم به خوبی رنج و سخت تلاش برای لاغر شدن را درک می‌کنیم.

چاق شدن برای همه ما در طی چند ماه یا چند سال رخ داده است و چاق شدن به صورت گام به گام صورت گرفته است و در تمام این مدت نقشه‌ی ذهنی چاقی در ذهن ما در حال شکل گیری و تکمیل شدن بوده است.

اما در همه تلاش‌های ما برای لاغری ما بر اساس نقشه‌ی ذهنی خود عمل نکرده‌ایم و همواره سعی کرده‌ایم با عمل کردن به دستورالعمل‌های که دیگران برای ما تنظیم کرده اند به سمت لاغری اقدام کنیم و این در حالی است که ما برای چاق شدن از دستور العمل‌های دیگران استفاده نکرده‌ایم.

به همین علت تلاش ما برای لاغری بی نتیجه مانده است.

چرا که حرکت در مسیر لاغری مانند حرکت در هر مسیری بدون داشتن آگاهی و اطلاعات لازم و یا نقشه کاری سخت و طاقت فرسا خواهد بود.

 

لاغری با ذهن و ایجاد نقشه‌ی ذهنی جدید

نتیجه سال‌ها تلاش من برای لاغر شدن و نتیجه نگرفتن سبب شد تا نقشه ذهنی روش‌های ناکارآمد لاغری در ذهن من شکل بگیرد و به اطمینان رسیدم که هیچ کدام از آن روش‌ها قادر به لاغر کردن من نیستند.

نتیجه سال‌ها تلاش و تحمل رنج و سختی تلاش برای لاغر شدن سبب شد تا در نهایت به روش لاغری با ذهن هدایت شوم. روشی که هیچ اطلاع و آگاهی از آن در نقشه ذهنی روش‌های لاغری من وجود نداشت.

همین موضوع سبب شد تا موضوع لاغری با ذهن برای من جذاب شود و سعی کردم با انجام تمرینات و روش‌هایی که در دوره‌های لاغری با ذهن به طور مفصل آنها را با علاقمندان به اشتراک گذاشته ام بعد از ۳۵ سال به تناسب اندام رویایی خودم دست پیدا کنم.

این موفقیت سبب شد تا نقشه ذهنی لاغری با ذهن در من شکل بگیرد و دلیل ماندگار بودن تناسب اندام برای من و همه افرادی که از مسیر لاغری با ذهن برای لاغری اقدام کرده اند این است که برای لاغر شدن مسیر و نقشه ذهنی ایجاد شده است.

 

همانطور که سال‌ها چاقی در ما همیشگی و ماندگار بود،‌  اکنون نیز لاغری برای همیشه در ما ماندگار خواهد بود چرا که برای چاقی و لاغری نقشه ذهنی واضح و مشخص در ذهن ما ایجاد شده است.

 

نقشه‌ی ذهنی چاقی پاک نشده و همچنان وجود دارد اما با ترسیم شدن نقشه‌ی ذهنی لاغری ما انتخاب کرده‌ایم که از کدام نقشه برای ادامه زندگی استفاده کنیم.

نقشه ذهنی لاغری دقیقا مشابه همان نقشه چاقی است با این تفاوت که ایستگاه‌های آن به شکل مخالف ترسیم شده است.

به عنوان مثال اگر در نقشه ذهنی چاقی آخرین ایستگاه، یاس و ناامیدی از لاغر شدن است. زمانی که در مسیر لاغری با ذهن قرار می‌گیرید و حرکت خود را شروع می‌کنید،‌ اولین ایستگاهی که به آن می‌رسید ایستگاه ذوق و شوق و اطمینان برای لاغر شدن است که همان ایستگاه آخر مسیر چاقی است اما به شکل مخالف در نقشه ذهنی لاغری ما ترسیم می‌شود.

اهمیت نقشه ذهنی در لاغری بسیار مهم است و باید به آن توجه داشت.

درک این موضوع و توجه به چگونگی شکل گیری نقشه ذهنی سبب می‌شود که نسبت به طی کردن مسیر لاغری با ذهن درک و آگاهی بیشتری داشته باشید و با توجه به تجربه‌های خود در مسیر لاغری با ذهن به وضوح به اطمینان خواهید رسید که در مسیر صحیح هستید یا خیر.

اهمیت تاثیر نقشه ذهنی در لاغری سبب شد تا توضیحات کاملی برای علاقمندان به لاغری با ذهن آماده و به اشتراک بگذارم.

اطمینان دارم درک این آگاهی سبب ایجاد احساس بهتر در شما برای طی کردن مسیر لاغری با ذهن خواهد شد.

منتظر خواندن نظرات ارزشمند شما هستم

همراه همیشگی شما: رضا عطارروشن