0

زندگی با اراده خداوند (قسمت بیستم)

زندگی با اراده خداوند
اندازه متن

در قسمت قبل درباره راهکارهای رهایی از خودبزرگ بینی توضیح داده شد. توقف رنجیدن از دیگران، رها کردن رقابت برای پیروزی بر دیگران و ترک کردن حق به جانب بودن بعنوان سه راهکار اساسی برای کاهش ابتلا به خودبزرگ بینی شرح داده شد.

در این قسمت درباره چهار موضوع عملی دیگر برای کاستن از قدرت اراده شخصی توضیح داده می شود. این راهکارها باعث کاهش ابتلا به خودبزرگ بینی و همسو شدن با قدرت اراده خداوند می شود.

4- خود را با دیگران مقایسه نکنید

مقایسه خود با دیگران باعث افزایش نیاز به برنده بودن و قرار گرفتن در میدان رقابت با دیگران می شود.

شخصیت و اعتبار ما به جایگاه ما در مقایسه با دیگران و قرار گرفتن در رتبه های بالاتر زندگی ارتباطی ندارد بلکه به فاصله ما با آنچه در گذشته بوده ایم ارتباط دارد.

اینکه من در سال گذشته نسبت به دیگران از نظر میزان دارایی به چه میزان رشد کرده ام اهمیتی ندارد بلکه شرایط کنونی من در مقایسه با گذشته خودم میزان موفقیت من در زندگی را مشخص می کند.

شما اگر در کنار خیابان بایستید بعد از مدتی عده ای از کنار شما عبور کرده و جلوتر از شما خواهند بود و عده ای در جهت مخالف شما حرکت کرده و پشت سر شما قرار می گیرند.

در این شرایط شما حرکت نکرده اید اما رتبه شما در میان انسان های در حال حرکت در آن خیابان تغییر کرده است.

اعتباری که در مقایسه با دیگران برای خودمان قائل هستیم مانند ایستادن در کنار خیابان است.

با درک این نکته که در جهان مادی هیچ انسانی از انسان دیگر برتر و بالاتر نیست باید بر رشد و پیشرفت شخصی متمرکز باقی بمانیم.

همه انسانها توسط اراده قدرت خداوند خلق شده و برای تجربه هدف شخصی خود قدم به دنیای مادی گذاشته اند بنابراین مقایسه خود با جایگاه دیگران ملاک مناسبی برای رشد و گسترش شخصیت و تجربه هدفمان از زندگی نیست. بلکه باید همیشه میزان شور و اشتیاق خود برای زندگی کردن و رشد و گسترش آن را با گذشته مقایسه کنید.

اگر مشتاق تر هستید، اگر تجربه های لذت بخش بیشتری داشته اید، اگر لحظات بیشتری در آرامش و احساس خوب زندگی کرده اید شما نسبت به گذشته خود رشد و پیشرفت داشته اید.

شاید درک این نکته که چگونه در دنیایی که پیروز شدن و از دور خارج کردن رقبا بعنوان عامل اصلی در روند موفقیت بیان می شود بتوانیم از رقابت با دیگران صرف نظر کنیم کار سخت و ترسناکی باشد اما با توجه و یادآوری ویژگی های قدرت اراده خداوند به این نتیجه می رسید که در اراده او رقابت با دیگران معنی و مفهومی ندارد.

5- برای بیشتر داشتن تلاش نکنید

اراده شخصی بر اساس مقدار عمل می کند. او همواره به اما یادآوری می کند که آنچه داریم کافی نیست باید مقدار بیشتری جمع آوری کنیم.

به هر میزان ثروت داشته باشیم باز هم کم است، شهرت پایانی ندارد، جایگاه و مرتبه انتهایی ندارد.

برای ویژگی های دنیای مادی نمی توان انتهایی در نظر گرفت بنابراین اراده شخصی همواره شما را برای جستجوی “بیشتر داشتن” تشویق می کند.

اگر بر اساس وعده و پیشنهاد منیت به دنبال افزایش و بیشتر کردن ویژگی های خود (ثروت، شهرت، اعتبار، جایگاه، مقام و …) باشید خود را گرفتار چشم و هم چشمی می کنید و همواره باید تلاش کنید تا بر مبنای بیشتر کردن آنچه دیگران دارند تلاش کنید.

در این شرایط زندگی را صرف رقابت و برتری در داشته های خود به نسبت دیگران خواهید کرد. در این صورت فرصت کافی برای پرداختن به خلق و گسترش رویاها و آرزوهای خود ندارید.

فردی که اهداف خود را بر مبنای آنچه دیگران کسب کرده اند تنظیم می کند چگونه می تواند بر اهداف شخصی خود متمرکز شود؟

افرادی که در زندگی به واسطه چشم و هم چشمی همواره در حال تلاش برای برتری یافتن بر دیگران هستند درست است که به خواسته های خود کم و بیش می رسند اما آنچه به دست می آورند در جهت ارضای نیاز درونی آنها نیست و احساس رضایت و خوشبختی از زندگی را تجربه نمی کنند.

وقتی در زندگی به دنبال برتری بر دیگران از نظر داشته ها و شرایط هستید، در واقع نیاز خود برای به دست آوردن را تشدید می کنید و این در تضاد با ویژگی فراوانی قدرت اراده خداوند می باشد.

خداوند در قرآن کریم می فرماید:

زُيِّنَ لِلَّذِينَ كَفَرُوا الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَيَسْخَرُونَ مِنَ الَّذِينَ آمَنُوا ۘ وَالَّذِينَ اتَّقَوْا فَوْقَهُمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ ۗ وَاللَّهُ يَرْزُقُ مَن يَشَاءُ بِغَيْرِ حِسَابٍ ‎﴿٢١٢﴾

زندگى دنيا براى كافران زينت يافته و [لذا] مؤمنان را مسخره مى‌كنند، و كسانى كه تقوا پيشه كردند، روز رستاخيز فوق آنها هستند و خدا هر كه را خواهد بى‌حساب روزى مى‌دهد (۲۱۲) 

بقره (212)

سالها شنیده بودم که خداوند برای اینکه انسان های خطاکار را غرق گناه کند به آنها ثروت و نعمت می دهد و از این رو همیشه فکر می کردم آدم ها ثروتمند انسانهای گناهکاری هستند.

اما در این آیه به وضوح روشن است که خداوند می فرماید: زندگی کافران زینت داده میشود و در ادامه اشاره می کند که کافران چه کسانی هستند.

آنان که مومنان را مسخره می کند.

اگه به رفتار خودمان زمانی که به واسطه چشم و هم چشمی اقدام به رقابت با دیگران می کنیم توجه کنیم واضح است که بعد از رسیدن به آنچیزی که ما را برتر از دیگران می کند، فرد مقابل (رقیب) را مسخره می کنیم.

در واقع فردی که چشم و هم چشمی می کند به این دلیل است که به فراوانی جهان هستی اعتقاد ندارد و به جای تمرکز بر زندگی و اهداف خود بر آنچه دیگران دارند یا انجام می دهند تمرکز کرده است و همواره در تلاش برای پیروزی بر دیگران است و پیروزی خود را از طریق مسخره کردن دیگران جشن می گیرد.

زمانی که چشم و هم چشمی و رقابت با دیگران را رها می کنید، احساس قدرشناسی و سپاسگزار بود را تجربه می کنید و همسو با قدرت اراده خداوند می شوید. در این حالت قدرت اراده خداوند بیشتر از آنچه در اختیار دارد وارد زندگی شما می کند.

وعده ای که در انتهای آیه 212 به آن اشاره و تاکید شده است.

و خدا هر كه را خواهد بى‌حساب روزى مى‌دهد”

هرکه را بخواهد به مفهوم دلبخواهی خدا یا انتخاب برخی از انسانها نیست بلکه به این معنی است که هر انسانی که همسو با اراده خداوند باشد مشمول دریافت روزی به غیر الحساب می شود.

6- ارزش واقعی خود را درک کنید

ارزش شما بر اساس جنسیت، مدرک، دارایی، جایگاه، سمت، شهرت، اعتبار و حتی نظر دیگران درباره شما تعیین نمی شود.

اگر ارزش خود را بر اساس عوامل بیرونی و اکتسابی تعیین کنید خود را از درک و تجربه همسو شدن با قدرت اراده خداوند محروم می کنید.

شاید شنیده باشید که درخت هرچه تنومندتر باشد افتاده تر است.

هر زمان این عبارت را می شنیدم در وصف افتادگی و خاکی بودن به کار می رفت و برای سرزنش افرادی که به واسطه داشته ها بر دیگران فخر می فروختند به کار گرفته می شد.

اما امروز درک می کنم که افتادگی به معنای فروتنی در برابر انسانها نیست بلکه فرد از درون احساس یکی بودن با دنیای پیرامون خود می کنید.

این نوع افتادگی از چشم بیننده مخفی است و تنها از طریق درک شخصیت و نگرش افراد می توان به آن پی برد.

افرادی که افتادگی درونی را تجربه می کنند به این درک رسیده اند که خداوند، نت همه آهنگ ها را می نویسد، خداوند همه ترانه ها را می خواند، خداوند همه ساختمان ها را می سازد، خداوند همه نقاشی ها را می کشد و خداوند منبع و منشاء همه موفقیت های خود و بشر است.

اگر درک کنیم که آنچه به دست آورده یا در جایگاهی که هستیم همه از لطف و رحمت خداوند بوده است هرگز ارزش واقعی خود را بر مبنای داشته های خود محاسبه نمی کنیم چون همان خدایی که در ما سبب تجربه شرایط و موقعیت های عالی شده است در وجود همه انسانها حضور دارد.

گرچه بسیاری از انسانها به واسطه همسو شدن با قدرت اراده شخصی از درک و تجربه قدرت اراده خداوند محروم هستند اما این به معنای کم ارزش بودن یا بی فایده بودن حضور آنها در دنیای مادی نیست.

خداوند در وجود همه انسانها آماده تجلی یافتن برای رشد و گسترش زندگی است و به محض اینکه انسان تصمیم بگیرد با او همسو شود با تمام آنچه هست مشغول به کار می شود تا از طریق انسان خودخواسته در دنیای مادی متجلی گردد.

اراده شخصی همواره شما را ترغیب می کند تا آنچه هستید یا به دست آورده اید را در مقایسه با دیگران قرار داده و خود را از آنها برتر بدانید اما برای همسو شدن با قدرت اراده خداوند باید از ارزش گذاری خود با آنچه کسب کرده اید خودداری کنید و هموراه ارزش خود و دیگر انسانها را برابر و بر اساس وجود مقدس درون محاسبه کنید.

انسان به جسم فیزیکی و موفقیت هایش محدود نمی شود. او ناظر است. مشاهده کننده تمام نعمت هایی که به شکل مادی (خانه، ماشین، ثروت و …) و غیرمادی (شهرت، جایگاه و …) وارد زندگی شما شده است. از این رو باید همواره برای آنچه هستید و دارید سپاسگزار باشید.

چون آنچه هست متعلق به شما نیست بلکه شما ناظر تجلی آنها از طریق قدرت اراده خداوند در زندگی خود هستید.

هرچه برای موفقیت های شخصی خود ارزش و اعتبار کمتری قائل باشید و ارتباط خود را با ویژگی های قدرت اراده خداوند حفظ کنید برای موفق شدن و تجربه نعمت های بیشتر آزادتر خواهید بود.

اگر به موفقیت های خود وابسته باشید و اعتقاد داشته باشید که همه آنها را شما به تنهایی کسب کرده اید، آرامش و فرصت قدرشناسی و سپاسگزاری از منبع و منشاء وجودتان را از دست می دهید.

7- شهرت و اعتبار را رها کنید

شهرت و اعتبار شما متعلق به وجود شما نیست بلکه در ذهن دیگران قرار دارد.

اگر با 10 نفر صحبت کنید، 10 نظر و عقیده درباره شما در ذهن آنها وجود خواهد داشت. بنابراین هرگز قادر نخواهید بود ارزش و اعتبار خود را در ذهن همه انسانها به یک شکل و هماهنگ با هم حفظ کنید.

بسیاری از انسانها همواره تلاش می کنند تا در نظر دیگران ارزشمند و محترم باشند. اگر به دنبال ارزش و احترام خود در نظر دیگران باشید نه تنها هرگز موفق به جلب رضایت دیگران و دریافت ارزش و احترام نخواهید شد بلکه بیشتر زمان خود در زندگی را از دست خواهید داد.

اگر بیش از حد به نظر دیگران درباره خود اهمیت دهید، در حقیقت از مشیت الهی جدا شده اید و اجازه داده اید تا عقیده دیگران، شما را هدایت کند. در این حالت، اراده شخصی مشغول کار است.

اراده شخصی همچون مانعی میان شما و قدرت اراده خداوند قرار می گیرد و شما را ترغیب می کند تا به جای همسو شدن با اراده خداوند برای تحقق اهداف و رسالت خود در زندگی، مشغول تلاش برای نشان دادن مهارت و توانایی های خود به دیگران باشید تا از طریق جلب رضایت و احترام دیگران به احساس رضایت از زندگی دست پیدا کنید.

از آنجایی که اراده شخصی تا زمانی که در قید حیات هستیم همراه ما می باشد، به محض جدا شدن روح از جسم کنار رفته و زندگی دنیایی خود را خالی از تحقق اهداف و رسالت اصلی خود می بینیم.

این لحظه، لحظه حسرت است که در قرآن نیز به آن با عبارت “یوم الحسرت” اشاره شده است.

بنابراین بهتر است به نتیجه کارها وابسته نباشید و مسئولیت آنچه درنتان می گذرد را به عهده بگیرید.

شهرت و اعتبار را رها کنید و اجازه دهید دیگران درباره آن با یکدیگر بحث و جدل کنند. چنین تصمیمی نه تنها لطمه ای به شما نمی زند بلکه فضای گسترده ای در ذهن شما ایجاد می کند تا تمرکز بیشتری بر اهداف و رسالت خود در زندگی داشته باشید.

نتیجه می گیریم سه مانع بزرگ برای پیوستن به قدرت اراده خداوند عبارتند از: افکار (گفتگوی درونی)، انرژی و خودبزرگ بینی.

برای رفع موانع لازم است موارد ذکر شده در بالا و قسمت های قبل را بارها مطالعه کرده و سعی کنید بر اساس راهکارهای ارائه شده در افکار و رفتار خود در زندگی روزمره تغییراتی ایجاد کنید.

برای جمع بندی آنچه گفته شد، مطالب مهم و ضروری به طور خلاصه شرح داده می شود:

1- گفتگوی درونی خود را تنظیم و کنترل کنید.

گفتگوی درونی شما همواره بر آنچه از دست می رود، شرایط منفی، زمان گذشته و عقیده های دیگران متمرکز است. هرچه بیشتر نسبت به گفتگوهای درونی خود آگاه و هوشیار شوید زودتر می توانید عادت های کهنه خود را تغییر دهید.

از عبارت هایی مانند: دلخور هستم، عصبانی هستم، حسرت می خورم، نگران هستم و … کمتر استفاده کنید و همواره سعی کنید بر آنچه می خواهید تجربه کنید تمرکز کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که تمرکز بر آنچه نمی خواهید، باعث تکرار آن خواهد شد.

2- شک و تردید را کاهش دهید.

به مسیری که در پیش گرفته اید شک نکنید. هرگونه اندیشه ای که شما را مایوس و ناامید می کند را دنبال نکنید.

افکار منفی و ناامید کننده را ادامه ندهید.

از گفتگو با افرادی که سعی در برهم زدن عقیده یا تمرکز شما دارند خودداری کنید.

از سعی برای اثبات آنچه خود درک کرده و به صحت آن اطمینان دارید به دیگران جددا خودداری کنید.

در هر شرایطی هستید، این موضوع را به خاطر داشته باشید که خورشید پشت ابرها نیز در حال تابیدن است.

همانگونه که به بودن خورشید اعتقاد و باور دارید به وجود قدرت اراده خداوند در وجود خود معتقد باقی بمانید.

3- نسبت به انرژی خود آگاه باشید

هر فکری در ذهن خود مرور می کنید دارای سطحی از انرژی است.

اگر به آنچه فکر میکنید یا درباره آن صحبت می کند احساس خطر، ناامیدی، نگرانی و … در شما ایجاد می کند، آن موضوع دارای انرژی به شدت پست و ضعیف می باشد. هرطور شده افکار و گفتار خود را متوقف کنید.

به ویژگی های اراده خداوند فکر کنید، این راهکار بسیار موثری برای مقابله با افکاری است که انرژی ضعیف دارند. قدرت و تعالی انرژی ویژگی های قدرت اراده خداوند به قدری بالاست که هر فکر و انرژی ضعیفی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

4- از عبارت های امیدبخش استفاده کنید

شاید نیاز داشته باشید هر روز به خودتان یادآوری کنید که در پرتو انرژی های قدرتمند اراده خداوند هستید.

این یادآوری می تواند از طریق تکرار عبارت های انگیزشی انجام شود.

من این عبارت را روی تصویر مانیتور لب تابم قرار داده ام و روزانه چندین بار آن را می خوانم و احساس آرامش حضور و همراهی خداوند را در خودم افزایش می دهم.

سلام رضای عزیز

خداوند با تو صحبت می کند

من امروز به تمام مسائل تو رسیدگی می کنم

برای این کار به کمک تو احتیاج ندارم

سعی کن نگران هیچ چیز نباشی

یک روز فوق العاده را سپری کن

5- مسیر خود را ادامه دهید

ادامه دادن در هر شرایطی مهمترین اصل برای همسو باقی ماندن با قدرت اراده خداوند است.

اینکه در مسیری که در پیش گرفته ایم با موانع روبرو شدیم کاملا طبیعی است اما منصرف شدن از ادامه دادن کاملا غیرطبیعی است.

اگر در شرایطی قرار گرفتید که احساس ناامیدی کردید، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.

خود را از شرایط جدا کنید و به جای آنکه خود را قربانی شرایط بدانید، سعی کنید فقط شاهد و نظاره گر زندگی باشید.

همه چیز را به منبع و منشاء وجودتان بسپارید و مطمئن باشید راهنمایی و کمکی که لازم دارید را دریافت خواهید کرد.

درقسمت های بعدی درباره تاثیر همسو شدن با قدرت اراده خداوند بر دنیای پیرامون توضیح داده خواهد شد.

منتظر خواندن نوشته های شما هستم

همراه همیشگی شما: رضا عطارروشن

موزیک بی کلام
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tanasobefekri.com/?p=30350
برچسب ها:
2 نظر در مورد زندگی با اراده خداوند (قسمت بیستم)

دیدگاهتان را بنویسید

   پونه عدل تهرانی
   1400/07/28 04:54
   مدت عضویت: 875 روز
   اندازه متن
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 971 کلمه

   به نام خدا

   وقت بخیر عزیزان

    

   چند تا از راهکارهای قبلی برای رهایی از خود بزرگ بینی و یاد گرفتیم ۱- توقف رنجیدن از دیگران۲- رها کردن رقابت برای پیروزی بر دیگران ۳- ترک کردن حق به جانب بودن

   و راهکارهایی که امروز یاد می گیریم

   ۱- خودتان را با دیگران مقایسه نکنید .

   نمی دونم چه جوریه ولی من هیچ وقت خودمو مقایسه نمی کنم با دیگران ولی این احساس و بیشتر مواقع دارم اون ته ته درونم که انگار همه چیم کمتر از دیگرانه مثلا همه هر چیزی و زود یاد می گیرن همه اینو بلدن من بلد نیستم از این چیزها زیاد میاد توی ذهنم  .و این همون خود بزرگ بینی که جلسه قبل صحبت شد ما خودمون و از بقیه فاصله دار می می بینیم جدا از دیگران و باید واقعا روی این مسیله کار کنم خیلی وقتها هم اوکیه نمی دونم بعضی مواقع اینجوری فکر می کنم.

   شاید خیلی ریشه داره این مسیله چون همیشه در اطراف اینو شنیده بودم حتی تو فیلمها خونوشون پایین شهره بالای شهره از این چیزها نمی دونم این مسایل خیلی در فرهنگ ما هست حتی مردم تو عروسی هم که می رن ول نمی کنن اونجا هم می گن وای داماد خیلی سرتر  از عروسه همیشه یادم میاد می گفتن باید عروس سرتر باشه از دوماد از این حرفهای بی خودی که ما بیشتر عمرمون شنیدیم نمی دونم کی می تونیم رها بشیم .

   باید ببینیم الان آرامش داریم اشتیاق داریم نسبت به گذشته .

   ۲- برای بیشتر داشتن تلاش نکنیم 

   امان از این چشم و هم چشمی ها همیشه همسرم می گه از این حرف‌ها دیگه راحت شدیم از ایران اومدیم ولی اینجا هم از این خبرا هست فقط طرف ما کمتره چون اینجا خیلی روی کارشون همه تمرکز کردن . ولی مثلا امروز که خونه مامانم بودم همیشه می شنوم که هر کی تو ساختمونشون هر کاری بکنه بقیه هم می کنه مثلا یکی تلویزیونشو عوض کنه بقیه هم باید بکنن چون دیگه کاری ندارن همش از این چیزها حرف می زنن مثلا پرده و وسایل خونه و این چیزها ….

   خدا رو شکر که ما اینجا از این چیزها نداریم یکی یه چیزی بخره من حتما باید داشته باشم اتفاقا مامانم می گفت امروز ایفون جدید اومده تو نمی خوای بگیری گفتم حالا این تلفنم داره کار می کنه اصراری ندارم هر وقت موقعش بشه می گیرم من هیچ وقت اصراری ندارم یه چیزی که میاد حتما باید داشته باشم هر وقت وقتش بشه میشه .

   خیلی روی این چیزها حساس نیستم الان چشم هم چشمی کردنم روی لاغر شدنه یعنی بیشتر روی این موضوع تمرکز دارم و همسو شدن با اراده خداوند.

   ۳- ارزش واقعی خود را درک کنید.

   ارزش شما بر اساس جنسیت و مدرک ،،، تعیین نمی شود. بر اساس عوامل بیرونی نیست ارزش شما. افتدیگ به معنای فروتنی در برابر انسان‌ها نیست بلکه فرد از درون احساس یکی بودن با دنیای پیرامون خود می کند.افرادی که افتادگی درونی را تجربه می کنن به این درک رسیده اند که خداوند نت همه اهنگ ها رو می نویسد خداوند همه ترانه ها را می خواند ، خداوند همه ساختمان ها را می سازد و خداوند منبع و منشع همه موفقیت های خود و بشر است.اگر درک کنیم که آنچه بدست آورده یا در جایگاهی که هستیم همه از لطف و رحمت خداوند بوده هر گز ارزش واقعی خود را بر مبنای داشته های خود محاسبه نمی کنیم.چون همان خدایی که در ما سبب تجربه های عالی شده در وجود همه انسان‌ها حضور دارد.فقط باید تصمیم بگیرم که همسو بشیم با اراده خداوند. باید همیشه سپاسگزار باشیم با احساس خوب.

   انچه که هست متعلق به شما نیست بلکه شما ناظر تجلی آنها از طریق قدرت اراده خداوند در زندگی خود هستید.هر چه برای موفقیتهای خود ارزش و اعتبار کمتری قایل شوید ارتباط خود را با ویژیگیهای قدرت خداوند حفظ کنید برای موفق شدن و تجربه نعمتهای بیشتر آزادتر خواهید بود.. نباید وابسته به موفقیت هاتون باشین چون فرصت سپاسگزاری و از دست می دین .

   ۴- شهرت و اعتبار را رها کنید.

   شهرت و اعتبار متعلق به وجود شما نیست بلکه در ذهن دیگران قرار دارد.نباید به نظر دیگران درباره خودمون اهمیت بدیم که می دونم خیلی سخته ولی من دارم تمرین می کنم خودم و عوض نکنم هر جوری دوست دارم باشم .اصلا هم چیزی و به رخ کسی نمی کشم حالا منم با اندازه خودم یه چیزهایی بلدم ولی هیچ وقت خودمو علامه دور نمی دونم .

   سه مانع بزرگ برای پیوستن به قدرت اراده خداوند افکار ‌ا، انرژی و خود بزرگ بینی

   گفتگوی درونی خود را تنظیم و کنترل کنید.

   هر چه بیشتر به گفته های درونی آگاهتر باشین زودتر می توانید عادت های کهنه و تغییر بدین.از عبارت های دلخور هستم ، عصبانی هستم،. کمتر استفاده کنید و همواره سعی کنید بر آنچه می خواهید تجربه کنید تمرکز کنید .تمرکز بر آنچه نمی خواهید باعث تکرار آن خواهد شد.

   شک و تردید را کاهش دهید.

   هر گونه اندیشه که شما را مایوس می کند را دنبال نکنید.افکار منفی و نا امید کننده را ادامه ندهید.از سعی بر اثبات آنچه خود درک کرده و به صحت آن اطمینان دارید به دیگران جدا خودداری کنید.

   نسبت به انرژی خود آگاه باشین.

   هر فکری در ذهن مرور می کنید دارای انرژی است اگر آنچه فکر می کنید احساس خطر ، نا امیدی .  در شما ایجاد می کند آن موضوع دارای انرژی به شدت پست و ضعیف می شودهر طور شده افکار و گفتار خوذ را متوقف کنید.

   از عبارت های امید بخش استفاده کنیم که همون متن شما رو من یادداشت می کنم و می زنم روی یخچال 

   مسیر خود را ادامه دهید.

   ادامه دادن در هر شرایطی مهم‌ترین اصل برای همسو باقی ماندن با قدرت اراده خداوند است.اگر در شرایطی قرار گرفتید که احساس قرار گرفتید که احساس نا امیدی کردید سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.خود را از شرایط جدا کنید .خود را قربانی شرایط ندانید.همه چیز را به منبع و منشع وجودتان بسپرید و مطمین باشین راهنمایی و کمکی که لازم دارین را دریافت خواهید کرد.

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1400/07/12 07:55
   مدت عضویت: 858 روز
   اندازه متن
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 654 کلمه

   با یاد و نام خدای مهربان

   تا اینجا با بعضی از راهکارهای رهایی از خودبزرگ بینی بهتر آشنا شدیم یاد گرفتیم که از دیگران نرنجیم رقابت با دیگران به خاطر اینکه بر آنها پیروز بشیم را متوقف کنیم و سعی نکنیم همیشه حق به جانب باشیم و بخوایم حق به جانب بودنمونو به دیگران نشون بدیم.

    

    خود را با دیگران مقایسه نکنید

   سعی کنیم همیشه بهترین خودمون باشیم برای این که در زندگی راحت باشیم باید دست از مقایسه کردن برداریم و به این نکته توجه کنیم که ما توسط اراده خالق به دنیا اومدیم تاهدف شخصی خودمون را دنبال کنیم و اگه بخوایم رشد کنیم و شخصیتمون را گسترش بدیم نباید مرتب در حال مقایسه کردن خودمون با دیگران باشیم بلکه باید سعی کنیم از خود گذشته مان بهتر باشیم یعنی هرکس خودش بهتر می داند چه عملکردی داشته اگه من از ماه قبل یا سال قبلم بهتر بودم پس در مسیر درست دارم حرکت می کنم.

   درست مثل دانش آموزانی که در حال رقابت با دوستانشون هستند و اصلا به پیشرفت خودشون  توجهی ندارند وبه خاطر همین از موفقیت های خودشون لذتی نمی برند و فقط قصد دارندبا بقیه رقابت کنند.

    

   برای بیشتر داشتن تلاش نکنید

   اگر در زندگی فقط دنبال بیشتر کردن ویژگی های شخصی خود باشیم مثلا دنبال زیاد کردن مال و ثروت، مقام و جایگاه و …. باشیم نمی تونیم از زندگی لذت ببریم چون همیشه در حال رقابت با دیگران هستیم و فقط برای بیشتر به دست آوردن زندگی می کنیم و این باعث میشه حس رقابت در ما جایگزین تموم حس های دیگه بشه چه بسا ممکنه باعث چشم و هم چشمی کردن با دیگران بشه و رفاه وآسایش ما رو بگیره چون اراده شخصی همیشه به ما میگه که چیزایی که داریم کمه و باید بیشتر به دست بیاریم.

    

    ویژگی های دنیای مادی مثل مقام و شهرت و ثروت و غیره انتها ندارن و اینطوری شخص مرتب تشویق میشه دنبال کسب بیشتر از این موارد باشه و برای اینکه از دیگران عقب نیفته مرتب تلاش می کنه و خودشو با دیگران مقایسه می کنه.وهمین باعث میشه فرصت کافی برای خلق رویاهای خودش نداشته باشه چون فقط به مقایسه کردن خودش با بقیه مشغوله و هیچ لذتی از زندگیش نمی بره.

    

   اگه یاد بگیریم که در راستای اراده و قدرت خدا حرکت بکنیم می تونیم ارزوهای خودمون را دنبال کنیم وقتی چشم و هم چشمی رو کنار بذاریم می تونیم بهتر سپاسگزار باشیم چون در اون صورت از داشته های خودمون لذت می بریم و با کسی رقابت نمی کنیم.

    

   ارزش واقعی خود را درک کنید

   باید یاد بگیریم که قدر ارزش و منزلت خودمون را بیشتر بدونیم.ارزش انسان ها ربطی به مقام و جایگاه و مال و ثروتشون نداره چون تمام این ویژگی ها اکتسابی هستند. تمام چیزهایی که به دست میاریم از لطف و رحمت خداست پس داشته های ما در زندگی نمی تونه ارزش واقعی ما رو نشون بده چون خدایی که این چیزا رو به ما داده و ما را در این موقعیت عالی قرار میده همون خدادر وجود انسان های دیگه هم هست پس ما از خودمون چیزی نداریم و همه چیز متعلق به خداست و اگه انسانی مال و ثروت و شهرت نداشته باشه کم ارزش نیست بلکه شاید در راستای اراده خداوند قرار نگرفته و اگر با اراده الهی همسو شود حتما شرایط بهتری را تجربه خواهد کرد.

   اگربدانیم که تمام موفقیت های ما به خاطر اراده خداوند هست می توانیم بیشتر وبهتر مراتب سپاسگزاری را به جا بیاریم.

    

   شهرت و اعتبار را رها کنید

    اگه فقط به فکر رضایت دیگران باشیم و نظر بقیه برامون مهم باشه در راستای اراده الهی حرکت نمی کنیم و در واقع تسلیم عقیده دیگران میشیم واراده شخصی شروع به فعالیت می کنه و به جای این که ما بخواهیم در جهت اراده خدا رشد وگسترش پیدا کنیم مشغول جلب توجه دیگران میشیم و سعی می کنیم توانایی و مهارتمون را به دیگران بیشتر نشون بدیم و در واقع اینطوری دنبال احساس رضایت از زندگی می گردیم و شاید هیچوقت اون احساس رضایت را به دست نیاریم.

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم