0

زندگی با اراده خداوند (قسمت سی و دوم)

زندگی با اراده خداوند
اندازه متن

در قسمت قبل درباره نقش عزت نفس در شکل گیری دنیای پیرامون توضیح داده شد و چهار تمرین عملی برای بالابردن سطح عزت نفس ارائه شد. در این قسما موارد دیگری برای افزایش درونی سطح عزت نفس ارائه می شود.

لازم به ذکر است که موارد ذکر شده کاملا عملی بوده و باید در زندگی روزمره به آنها عمل کنیم. تنها از این طریق است که به مرور نگرش و واکنش های ما تغییر کرده و در نهایت شخصیت ما تغییر می کند.

روش های شخصی افزایش عزت نفس

در قسمت قبل 4 مرحله ابتدایی برای افزایش عزت نفس ارائه شد در ادامه مراحل دیگری برای بهبود عزت نفس ارائه می شود.

 • گامل پنجم:

همواره به یاد داشته باشید که در این دنیا تنها نیستید.

خداوند در سورۀ مبارکه «حدید» می‌فرماید: «وَ هُوَ مَعَکُمْ أَیْنَ ما کُنْتُمْ» یعنی: «خدا با شماست؛ هر جا که باشید».

اگر به این موضوع عقیده داشته باشید که تنها بودن غیرممکن است عزت نفس شما کامل می شود.

اگر به رفتار کودکان توجه کنید به وضوح نگرش “تنها بودن غیرممکن است” را در رفتار آنها مشاهده می کنید به همین دلیل است که کودکان از بالاترین سطح عزت نفس برخوردار هستند اما هرچه بزرگتر می شوند از طریق والدین مورد آموزش و امر و نهی قرار گرفته و به مرور عزت نفس واقعی خود را از دست داده و بر اساس آنچه آموخته اند تلاش می کنند رفتار کنند.

این نقطه آغاز اختلال در عزت نفس انسان است.

برای برخورداری از بالاترین سطح عزت نفس فقط کافی است به آنچه از قبل در وجود شما نهفته است توجه کنید و هرآنچه به شما گفته شده است را نادیده بگیرید.

این عبارت را با دقت بخوانید و سعی کنید بودن در آن شرایط را تجسم و احساس کنید.

من همدمی متعالی دارم که هرگز ترکم نکرده است. حتی زمانی که من به ظاهر او را ترک کرده بودم. اما او لحظه ای از من جدا نشد.

سعی کنید این نگرش را درباره خود بپذیرید که: شما برای خداوند بسیار محترم و ارزشمند بوده اید که در این دنیا قرار گرفته اید. نیت خداوند از خلق شما فعالیت کردن از طریق شما و رشد و گسترش زندگی بوده است. خداوند بارها شما را از انحراف به مسیرهای خطرناک غیرمعنوی بازداشته است، هدایتتان کرده و شما را گرامی می دارد.

پس این همدم متعالی شایسته احترام و اعتماد است.

عبارت “من به خداوند توکل می کنم” در واقع نتیجه محترم شمردن خداوند است و تنها در صورتی موجب افزایش آرامش درونی می شود که به هنگام به کاربردن آن از دلیل و منطق محکم آن آگاه باشید وگرنه فقط یک جمله است که از زبان شما خارج می شود و هیچ تاثیری بر روح و ذهن شما نمی گذارد.

به نظر من مهمترین دلیل از دست رفتن اعتماد به نفس افزایش احساس تنهایی است. هرچه فرد احساس تنهایی بیشتری کند عزت نفس او کمتر می شود و به همین دلیل است که افرادی که عزت نفس پایینی دارند خیلی تمایل دارند توسط دیگران تایید یا حمایت شوند.

آنها دوست دارند از دیگران بشنوند که دوست داشتنی هستند، آنها تلاش می کنند تا مطمئن شوند برای دیگران اهمیت دارند و افرادی از نبودن آنها احساس دلتنگی خواهند کرد.

آنها دوست داشته شدن توسط دیگران را مهمتر از دوست داشتن خود می دانند.

آنها فراموش کرده اند تنها نیستند و خداوند همیشه و همه جا همراه و حامی آنها است به همین دلیل به دنبال حامی و همراه در دنیای بیرون از خود هستند و این جستجو سرآنجامی ندارد.

تمرین عملی این مرحله با یاد داشتن همراهی خداوند است. سعی کنید همیشه و همه جا مخصوصا در لحظاتی که ترس و نگرانی بر شما غلبه می کنید به همراهی خداوند را به یاد آورید و از این طریق آرامش درونی خود را افزایش دهید. در این صورت به وضوح تسلط بر خود و دنیای پیرامون و عدم وابسته و نیاز داشتن به دیگران را تجربه و احساس خواهید کرد.

 • گام ششم:

با جسم خود آشتی کنید و آن را محترم و ارزشمند بدانید.

شما با جسمی کامل مجهز شده اید تا برای فرصت کوتاهی محل اسکان شما در دنیای مادی باشد.

جسم شما بدون توجه به اندازه، شکل ظاهری، رنگ یا هر نوع ضعف خیالی، برای تامین هدفی که به آن منظور آفریده شده اید کامل و بی عیب و نقص است.

برای سالم بودن نیازی نیست تا کار خاصی انجام دهید، شما دارای سلامتی هستید مگر این که آن را از بین ببرید.

ممکن است سلامت جسمتان را با خوردن مواد مضر برای بدن یا انجام حرکات خطرآمیز از بین ببرید و در این صورت دچار بیماری، خستگی، افسردگی، عصبانیت یا … شوید.

اما بدانید که این شرایط واقعیت جسم شما برای حضور در دنیای مادی نبوده است بلکه شرایطی است که خودتان آن را ایجاد کرده اید.

برای رهای از بند مشکلات جسمی باید ابتدا متعهد شوید تا برای جسم خود احترام و ارزش قائل شوید.

شما می دانید چه کاری باید انجام دهید، به برنامه غذایی یا ورزش روزانه یا مربی شخصی نیاز ندارید.

 • گام هفتم:

از مراقبه ذهنی برای در ارتباط باقی ماندن با قدرت اراده خداوند استفاده کنید. به این طریق همواره قادر خواهید بود سطح عزت نفس خود را در شرایط مطلوب نگه دارید.

به نظر من مراقبه کردن مهمترین عامل در ارتباط باقی ماندن با قدرت اراده خداوند است.

در سال هایی که در مسیر درک و به کارگیری قوانین ذهنی قرار گرفتم در کتاب های مختلف مطالب گوناگون درباره اهمیت مراقبه می خواندم. روش های مختلفی که برای انجام مراقبه های مختلف ارائه می شد را مدت ها با دقت انجام می دادم اما پس از چند سال انجام مراقبه های گوناگون به این نتیجه رسیدم که مهمترین نوع مراقبه، داشتن مراقبه ذهنی است است.

مراقبه ذهنی را نمی توان بر اساس الگوهای از قبل تعریف شده انجام داد بلکه یک طریق مراقبه کاملا شخصی است.

مراقبه ذهنی به این معنی است که فرد بتواند در لحظاتی که دچار ترس یا نگرانی می شود به طریقی که خودش بهتر از هرفردی می داند نتیجه بخش خواهد بود توجه خود بر ارتباط با قدرت اراده خداوند را افزایش داده و موجب تسلی و آرامش درونی خود شود.

به کار بردن عبارت هایی که از قسمت های قبل ارائه شده است در صورتی که به کار بردن آنها در شما احساس بهتری ایجاد می کند می تواند روش مناسبی برای انجام مراقبه ذهنی باشد.

من در این مسیر درک کردم که مراقبه کردن به معنی قرار گرفتن در شرایط خاص در زمان های مشخص و انجام حرکات یا به کار بردن عبارت های کلیشه ای و دیکته شده نیست. بلکه مراقبه ای تاثیرگذار است که در هر لحظه بتوان از آن برای رهایی از فشار ترس و نگرانی ها استفاده کرد.

این نوع مراقبه نیاز به زمان یا مکان خاصی برای انجام دادن ندارد.

در همین لحظه و در همین شرایط می توانید آن را انجام دهید حتی به شکلی که فردی که در حال تماشای شماست متوجه انجام مراقبه ذهنی شما نشود.

برای مراقبه ذهنی حتی نیاز به بستن چشم ها یا استفاده از کلام نیست.

همه چیز به صورت ذهنی باید انجام شود به این ترتیب که در ذهن خود می توانید از تصاویر، عبارت ها و هر چیزی استفاده کنید که در آن لحظه به خود یادآوری کنید “همدم متعالی” همواره همراه و مراقب شماست.

به این ترتیب می توانید به شکل عالی سلسه افکار منفی و مضطرب کننده را قطع کنید و مشغول گسترش افکار معنوی و امید بخش در ذهن خود شوید.

در طی مراقبه ذهنی ارتباط با منبع و منشا وجودتان را احساس خواهید کرد. در آن لحظه به طرز شگفت انگیزی از میزان استرس و ناراحتی شما کاسته شده و امید و اشتیاق زندگی در شما افزایش می یابد.

تاکید می کند این افزایش امید و اشتیاق بدون هیچ دلیل یا نشانه واضح در لحظه انجام مراقبه ذهنی صورت می گیرد.

 • گام هشتم:

با دنیای پیرامون خود مدارا کنید.

مدارا کردن با انسان ها، گیاهان، حیوانات و هر موجود زنده و غیرنده را شامل می شود.

در این شرایط شما انرژی عفو و بخشش را ساطع می کنید و در مقابل جهان هستی نیز همین برخورد را با شما خواهد داشت.

به این شکل عزمت روح خود را درک و تجربه خواهید کرد.

لازم به تاکید است در مورد مدارا کردن نباید به موضوع حق به جانب بودن توجه کنید چون در مواردی ممکن است صد در صد حق به جانب شما باشد اما حق به جانب بودن نباید مانع جاری کردن انرژی مدارا کردن و عفو بخشش شود.

همیشه سعی کنید انرژی خشم، کینه توزی و کدورت را با انرژی مهربانی جایگزین کنید.

زمانی که شما دیگران را مورد عفو و بخشش قرار می دهید، بیشتر از هر زمانی برای خود ارزش و احترام قائل شده اید.

این را به خاطر بسپارید که مدارا کردن نه تنها جایگاه اجتماعی و دنیایی شما را متزلزل نمی کند بلکه باعث تقویت و استوار شدن جایگاه معنوی شما میشود و فردی که از جایگاه معنوی مناسبی برخوردار باشد به صورت خودبخودی از جایگاه مادی و دنیایی مناسبی برخوردار خواهد بود.

هربار که شما با دنیای پیرامون خود مدارا می کنید احساس بهتری خواهید داشت.

احساس بهتر مانند نسیم خنکی است که در دنیای مادی می وزد و همه چیز را معطر و شاداب تر می کند.

شما با احساس خوب خود حال و هوای دل خود را پاکسازی می کنید و این همان افزایش عزت نفس است.

 • گام نهم

همیشه نقش خودتان را در عزت نفستان به خاطر داشته باشید.

همیشه تصور می کردم عزت نفس من زمانی بالا می رود که دیگران رفتار یا برخورد مناسبی با من داشته باشند. زمانی که احساس می کردم مورد تایید و پذیرش دیگران قرار می گرفتم تصور می کردم اعتماد به نفس بیشتری دارم و با اینکه سی و چند سال با این طرز نگرش اشتباه زندگی کردم اما هرگز به صورت پایدار احساس عزت نفس داشتن و محترم بودن را نداشتم.

در واقع عزت نفس من مانند نسیم خنکی بود که گاهی وزیده می شد و در بیشتر مواقع وزیده نمیشد.

من به این طرز نگرش تسلطی بر عزت نفس خود نداشتم و البته که نمی دانستم عزت نفس یک موضوع شخصی است و به دیدگاه و نظر دیگران ارتباطی ندارد.

به لطف خدا از زمانی که در مسیر درک آگاهی قدرت اراده خداوند قرار گرفتم متوجه شدم که نظر و عقیده دیگران درباره من حقیقت ندارد و صرفا یک نظر و عقیده است.

وقتی شما در یک مراسم 200 نفره سخنرانی یا صحبت می کنید پس از اتمام صحبت های شما 200 عقیده درباره گفته های شما وجود خواهد داشت.

هویت شما با هیچ یک از آن 200 عقیده تعیین نمی شود.

شما نباید خود را مسئول نظر و عقیده دیگران بدانید بلکه باید صد در صد مسئولیت عقیده و نظر خود را به عهده بگیرید.

من فقط می توانم مسئول ویژگی های شخصیتی خودم باشم. این موضوع درباره همه انسان ها صدق می کند.

زمانی که به خودتان احترام بگذارید در دست یابی به عزت نفس فقط به نقش خودتان تکیه می کنید. اگر به خودتان شک کنید یا خودتان را مجازات و سرزنش کنید نه تنها عزت نفس خود را از دست می دهید بلکه شک و تردیدها و انتقادهای بیشتری را جذب خود خواهید کرد. و به مرور بیشتر و بیشتر خود را سرزنش و مجازات خواهید کرد.

در دستیابی به عزت نفس باید به نقش خودتان تکیه کنید، تنها در این صورت با روح جهانی یا قدرت اراده خداوند در ارتباط قرار می گیرید و نتیجه این نگرش بسیار دلنشین و لذتبخش خواهد بود.

 • گام دهم

همواره شکرگذار باشید. شکرگزاری آخرین مرحله در هر رویدادی برای موفقیت به شمار می آید.

به جای اینکه شرایط و داشته های خود در زندگی را به دیده تحقیر بنگرید، شکرگزار باشید.

همواره با خودتان تکرار کنید: “خدایا به خاطر همه چیز از تو متشکرم”

سعی کنید از دیدن و تجربه کردن هر چیزی در زندگی خوشحال و سپاسگزار باشید. به این شکل شما به طور حقیقی به خداوند و آییئ خلقت احترام گذاشته اید.

این نگرش باعث شکل گیری نوعی احترام عمیق درونی می شود و شما همواره آنچه درون خود دارید را به دیگران هدیه می کنید.

شکرگزاری بالاترین نوع احترام گذاشتن است و همانگونه که وقتی شما به دیگران احترام می گذارید احترام بیشتری دریافت می کنید وقتی با شکرگذاری به زندگی و خالق آن احترام می گذارید بیشتر از قبل مورد احترام و ارزش قرار می گیرید.

این بالاترین نوع عزت نفس داشتن است.

در قسمت بعدی درباره راهکارهای داشتن احساس هدفمندی برای زندگی کردن توضیح داده خواهد شد.

منتظر خواندن نوشته های شما هستم

همراه همیشگی شما: رضا عطارروشن

موزیک بی کلام
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://tanasobefekri.com/?p=31481
برچسب ها:
6 نظر در مورد زندگی با اراده خداوند (قسمت سی و دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

   سهیلا عظیمی ویشته
   1400/10/25 18:38
   مدت عضویت: 874 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 35 کلمه

   سلام استاد عزیز 

   من میخواهم زندگی با اراده خدا را از اول شروع کنم بخوانم اما بنر های  اول برای من نمبابد چطور میتوانم از اولین قسمت این فایل های  ارزشمند شروع کنم ممنون از  راهنمایی 

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   مشاهده پاسخ ها
    رضا عطارروشن
    1400/10/25 21:43
    اندازه متن
    محتوای دیدگاه: 26 کلمه

    سلام و درود
    از طریق منوی سایت منوی تغییر زندگی را باز کنید سپس گزینه “نوشته های باورساز” رو کلیک کنید، همه قسمت ها نمایش داده میشه

    برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
    امتیاز: 0 از 0 رأی
    افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   پونه عدل تهرانی
   1400/09/27 04:19
   مدت عضویت: 875 روز
   اندازه متن
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 691 کلمه

   به نام خدای مهربان

   وقت بخیر عزیزان

    

   همواره به یاد داشته باشید که در این دنیا تنها نیستین . نمی دونم چرا هممون از تنهایی می ترسیم و حتما یکی باید باشه یادمه وقتی همسرم می رفت مسافرت دخترم خیلی دوست نداشت همیشه میامد پلوی من می خوابید و تا یه صدایی میامد خیلی می ترسید همیشه بهش می گفتم چیزی نیست کسی نیست من و تو هستیم خدا هم هست دعا می خونم از این چیزها ولی یادمه یکی دو شب اول براش خیلی سخت بود و بعد کم کم بهتر می شد .من خودم هم همینطورهستم از بس مامانم اینها منو ترسو بار آورده بودن تنها نری اینجا تنها نری اونجا شب …. ولی من اون موقع که دانشجو بودم یادمه صبح که می رفتم از خونه بیرون هوا تاریک بود شب هم که میامدم خونه همینطور کرج می رفتم . ولی مثلا تو اون کوچه ها با بچه ها بودیم .ولی الان از وقتی اومدیم اینجا  و اینا من خواستم که از محل امنم بیام بیرون و خیلی روی خودم کار کردم خیلی کارها کردم تنهایی منظورم از نظر فیزیکی کسی نبود با من ولی خوب می. ونیم که خدا همیشه همراهمونه  مردم هم همه اینو می گن که خدا همیشه همراهشونه ولی باز دنبال فرد دیگه ای می گردن ….

   اید تکرار کنیم من همدمی متعالی دارم ه هرگز ترکم نکرده حتی زمانی که من به ظاهر او را ترک کرده بودم اما او لحظهای از من جدا نشد. پس این همدم متعالی شایسته احترام و اعتماد است. من به خداوند توکل کرده ام در واقع نتیجه محترم شمردن خداوند است .هر چه فرد احساس تنهایی بیشتری کند عزت نفس او کمتر می شود،همیشه مخصوصا در موقع ترس و نگرانی همراهی خداوند و باید به یاد بیاریم تا به آرامش برسیم .

   و گام بعدی اینه که با جسم خود آشتی کنید و آن را محترم و ارزشمند بدانید.واقعا همینطوره خدایا شکرت از بس آدم تحت تاثیر حرفهای دیگران قرار می گیره چرا صورتت مثلا لک افتاده چرا جوش زدی …. از این حرفهای بی خودی که تا یکی آدم و می بینه می گه آدم قدر بدن و جسم خودشو نمی دونه .سالم بودن حالت طبیعیه بدنه کار خاصی نمی خواد انجام بدیم تا بدهنمون سالم بمونه یادمه توی فایلهای قبلی ذکر شد که لازم نیست برای پیشگیری کردن کاری کنیم مثلا قبلا من همه جا دنبال این بودم به مامانم هم می گفتم این کار و بکن اونو بخور برای این خوبه البته خودم خیکی اهلش نبودم که اجرا کنم ولی دوست داشتم مقاله ها و می خوندم و به مامانم و اطرافیان می گفتم نه باید اینو بخورین برای این خوبه..

   مراقبه ذهنی برای در ارتباط باقی ماندن با قدرت اراده خداوند است من یه موقع ها قبلا استفاده کردم اسامی نامهای خدا و صفاتشون و همینجور توی ذهنم تکرار می کردم و واقعا در همه مواقع آرامش می بخشید بهم .همیشه و همه جا هر جا که بودم و واقعا مفید بود .

   با دنیای پیرامون خود مدارا کنید .با انسانها حیوانات و گیاهان و هر موجود زنده و غیر زنده .در این شرایط شما انرژی عفو و بخشش را ساطع می کنید،و دو مقابل جهان هستی نیز همین برخورد را با شما خواهد داشت.همیشه سعی کنید انرژی خشم و کینه و کدورت را با انرژی مهربانی جایگزین کنید.زمانی که شما دیگران را مورد عفو و بخشش قرار می دید بیشتر از خر زمانی برای خود ارزش و احترام قایل هستین.هر بار که شما با دنیای پیرامون مدارا کنید احساس بهتری خواهید داشت و این همان افزایش عزت نفس است.

   همواره شکرگزار باشید . من الان نمی دونم از کی ولی خیلی وقته که دفترچه هر شب می نویسم شکرگزای هستم در اون روز .

   شکرگزاری آخرین مرحله در هر رویدادی برای موفقیت به شمار می رود .به جای اینکه شرایط و داشته های خود در زندگی را به دیده تحقیر بنگرید شکرگزار باشید همواره با خودتان تکرار کنید .خدایا به خاطر همه چیز از تو متشکرم.شکرگزاری بالاترین نوع احترام است.همانگونه که وقتی به دیگران احترام می گزارید احترام بیشتری دریافت می کنید وقتی با شکرگزاری به زندگی و خالق آن احترام می گذارید بیشتر از قبل مورد احترام و ارزش قرارمی گیرید و این بالاترین نوع عزت نفس داشتن است.

    

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   mitra.zakeri1349@gmail.com
   1400/09/22 15:41
   مدت عضویت: 191 روز
   اندازه متن
   مدال طلایی
   محتوای دیدگاه: 288 کلمه

   درود بیکران بر استاد ودوستان گرامی.

   خدابا ماست هرکجا که باشیم.من همدمی متعالی دارم که هرگز مرا ترک نکرده است حتی زمانی که من ظاهرا اورا ترک کرده بودم اما او لحظه ای از من جدا نشد.نیت خداوند از خلق من فعالیت کردن ازطریق من ورشدوگسترش زندگی بوده است..همیشه و همواره باید حضور خداوند را در کنار ودرون خود احساس کنیم و اعتماد کنیم به حضوراو مخصوصا مواقع ترس یا نگرانی این امر الزامی است.اینکه به بدن وجسم خود احترام گذاشته وارزش قائل شویم زیرا خودمان بهتر می دانیم چرا بیمار ویا افسرده وحتی چاق شده إیم ایراد از خلق خداوند نیست ایراد از روش زندگی ماست..من همیشه سعی می کنم مراقبه داشته باشم چه از طریق تنفس وچه ازطریق تمرکز بر آنچه که می خواهم واقعا اثر دارد زیرا مرا آرام می کند و به آرامش می رسم وخودم رادر آغوش خداوند میابم ..من انسانها و گیاهان و حیوانات را خیلی دوست دارم وسعی می کنم هر چیزی که به من مربوط می شود در مورد خطای دیگران را ببخشم و البته اول خودم را ببخشم واز خدا آرامش می خواهم وافکارم آزاد میشود ورها میشوم..من معمولا به نظر و عقیده دیگران کاری ندارم وبیشتر روی عقیده خودم تاکید دارم البته به عقاید بقیه اعضای خانواده گوش می کنم و بررسی می کنم ولی در نهایت خودم تصمیم می گیرم چله آن عمل می کنم باتوجه به نظرهایی که مثبت بوده آمد..خدایا بخاطر همه چیز ازتو سپاسگزارم من باشکر گذاری از خداوند و نعمت‌هایی که به من عرضه کرده است در واقع روح خودم را پالایش میدهم وازنعمتها بیشتر و بهتر سود می برم وقتی به نعمتها توجه می کنم نداشته هایم هم خودبه خودداشته می شود ومن این نکته رادر زندگیم تجربه کرده ام..خدایا شکرت شکرت شکرت

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   1400/09/20 21:57
   مدت عضویت: 427 روز
   اندازه متن
   دیدگاه فنی
   محتوای دیدگاه: 633 کلمه

   با سلام ودرود به شما استاد عزیز وهمراهان گرامی،

   خواستم بدینوسیله مراتب قدردانی وسپاس خودم را به مراتب تقدیم شما استاد عزیز بنمایم ،از اینکه با این دلنوشته های زیبایتان من را غرق در لذت وشادی وصف نشدنی می کنید ،با آنکه اینگونه زیستن را در زندگیم اختیار نموده ام اما با خو آندان هربار نوشته های ارزشمند شما حال وهوای دیگری به من دست می دهد بخصوص با آن موسیقی دلنواز ! که انسان را به عرش می برد.

   از زمانی که به دوره لاغری  با ذهن وسایت بی نظیر شما آشنا شدم ،با آنکه دیرگاهی بود که خداوند را جور دیگری یافته بودم وبا اوزیستن را آغاز نموده بودم اما در اینجا بیشتر وبیشتر در دریای معرفت وخودشناسی وخدا شناسی غوطه ورم. 

   خداوند را هزاران بار شکر که هر چقدر به عمق وجود خویش وان گوهر بی همتای درون پی می بریم لذات وزیبایی زندگی ،صورت خودرا به ما جور دیگری می نمایاند.

   بنا به تجربه سالیان دراز زندگیم ،هرجا که بر خدای بی همتا توکل کردم بردم وهرچه که برخود تکیه کردم باختم ،

   در بخشیدن افراد لذتی است که محال است در کینه ورزی آن را بی‌آبی!

   هرچه بخاطر می آورم بدترین آزارهارا از نزدیکترین افراد زندگیم دیدم ،ولی آموخته بودم که ببخشم وبخشیدم، برای رهایی روحم ،برای آرامشم ، چنانکه همیشه در آرامش بسر می برم ،ولی همان‌ها هنوز که هنوز است ا،حتی از آرامش من هم غبطه می خورند ! 

   بارها از من در زندگیم انتقادهاکردند وحرفها شنیدم ولی نگاه من به آسمان بود وباور داشتم که خداوند برهمه چیز آگاه است ،وبرایشان دعا کردم و طلب خیر نمودم

   این جسم ما ودیعه ای است از طرف خداوند به ما که ما علیرغم نا آگاهی هایمان به آن بیشمار لطمه زدیم  ولی به لطف خدای مهربان در مسیری هدایت شدیم که نه تنها از لحاظ روحی ،بلکه از لحاظ جسمی روز به روز به خواسته خدای مهربان به تناسب فکری وجسمی نائل شدیم.زمان برده ومی برد ولی صبر داشتن هم از ودیعه هایی است که خداوند درما نهادینه کرده است.

   با خداوند زندگی کردن وبه آگاهی رسیدن به عزت نفس یعنی شجاع بودن ،نترسیدن قوی بودن تو انابودن، .

   فروتن بودن، متواضع بودن ،وبخشایشگر ومهربان بودن ..که همه اینها در آغاز از بخشیدن خودمان وبا صلح درآمدن با خود خودی آغاز می شود.

   شکر گزاری مداوم در شب وروز نعمتهای زیادی را وارد زندگی ما می کند ،فرقی نمی کند که شرایط بروفق مراد هست ویا نیست، ! تو اگر شاکر باشی وتسلیم، مطمئن باش و مطمئن باش که زندگی ورق بهتری برای تو رقم می زند .

   عزت نفس یعنی به خالق یکتا توکل کردن واعتماد کردن.

   سالهای زیادی از ترس جاماندن ، تنهاشدن ،حرف مردم، ابرو ،در زندگیم سوختم وساختم ، وعدم اعتماد به نفس وعزت نفس مرا روز به روز ضعیف تر وضعیف تر می کرد وبه هر ریسمانی برای نجات خودم چنگ می زدم الی خداوند ،در ظاهر آری ولی در باطن خیر !!!

   ولی از زمانی که به خداوند حقیقی توکل کردم ،توکلی نا گسستنی ومحکم با اراده وشجاعت ،قوی از جایم برخاستم وقد کشیدم تا آسمانها ، تاجایی که جز خدا ندیدم، مرده بودم زنده شدم……………

   نمیدانم چطور می نویسم وچگونه؟! دست خودم نیست ،اینها مکنونات قلبیم بود که بی اراده باخواندن هربار نوشته های باورساز استاد عزیز در من به جوش وخروش در می آید.

   دردرزندگی کوشیدم که خود خودم باشم ، قضاوت دیگران مهم نیست اگر عاشق خودت باشی ،اگر درزندگی اموختی که باخودت عاشقی کنی ،بردی نازش کن نوازشش کن بهش سخت نگیر ،خوشگلش کن ،کادوبگیر  براش،هر از گاهی براش گل بخر ، باهاش به گردش برو ،به رستوران ا ببرش ،ازش قدردانی کن ،اگر اشتباه کردی حتما ازش عذرخواهی کن ،نذار حرف مردم ونجواهاونظرات دیگران بین شما فاصله بندازه، باورش کن 

   باور کن که هیچکس صادق تر وفادارترازخودت، به خودت نیست چون تو از جنس خدایی ،همانطور که همگی از یک گوهریم.

   استادعزیز  بازهم ممنون وسپاسگزارم  از شما بخاطر حال خوبم با دستنوشته های زیبایتان

    

    

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 15 از 3 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم
   زیبای خوش اندام
   1400/09/20 20:51
   مدت عضویت: 158 روز
   اندازه متن
   محتوای دیدگاه: 51 کلمه

   سلام خدمت استاد عطارروشن عزیزو‌گرامی 

   واقعا از حوندن این متن چقدررر لذت بردم و چقدر نیاز داشتم ب این متن  عالی و زیبای شما .از این گام های عالی از خودشناسی از یک دید متعالی تر 

   ممنون برای این وقتی ک‌میذارین و این آگاهی های دلنشین و روح‌ نواز را برامون ثبت میکنید🙏🏻🙏🏻🙏🏻💐

   برای ثبت امتیاز ، روی ستاره موردنظر کلیک کنید. ثبت امتیاز
   امتیاز: 0 از 0 رأی
   افزودن به علاقه مندی این دیدگاه را خواندم